avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate Laszlo Ecaterina

Activitate Laszlo Ecaterina

Buna ziua.In cazul in care nu se pot da libere pentru simbata si duminca lucrate se pot plati ca ore suplimentare?
UN ANGAJAT ZILIER ARE AJUTOR SOCIAL.IN PERIOADA CAT LUCREAZA I SE SISTEAZA AJUTORUL SOCIAL?
MULTUMESC
Un copil de 17 ani cu un grad de handicap 11, cu asistent personal se poate angaja fara a pierde indemnizatia?
Multumesc
Buna ziua.Salariul majorat de 2750 (200 lei fara contributii) se trece in registrul salariatilor?
Multumesc
Buna ziua
.Am inregistrat o societate in reg zilieri.
As mai dori sa adaug si alta societate cu alt CUI.Cum procedez ca nu reusesc. Nu-mi da voie sa trec si alta societate.
Multumesc
Buna ziua.
Am o fata din Ucraina care a lucrat pe vas de croaziera si acum 30 zile a debarcat in Romania. Vrea sa lucreze .Are numai pasaport.
Putem s-o angajam fara permis de munca si permis de sedere?.
Se poate zilier ?
Multumesc
Buna ziua.
Cate ore are dreptul sa lucreze un zilier major intr-o saptamana.
Are voie sa lucreze simbata si duminica?
Multumesc
Buna ziua.
Am un salariat cu timp partial de 2 ore/zi sal pentru timp partial 640 brut si net 416 lei. Am adresa de la executor , poprire pe salariu. Ce suma as putea sa-i retin pe stat in acest caz.
Multumesc
Buna ziua.
Un salariat se afla in preaviz de 20 zile.de la data 27.04., de la data depunerii cererii nu s-a prezentat la seviciu. Este posibil s-o trec nemotivat , in perioada de preaviz ?
Multumesc
Buna ziua.O societate are mai multe punte de lucru in cateva localitati. Cand se face initierea contractului colectiv de munca?
Cand societatea mama are mai mult de 21 salariati sau se negociaza pe fiecare punct de lucru si se intocmeste initierea CCM?
Multumesc