avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan Alexandroae

Activitate Stefan Alexandroae

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri Cealaltă mașină este vândută . Voi cere polița RCA pe soția mea.
Buna ziua , voi achiziționa un autoturism nou , pe numele meu. Eu nu am mai avut autoturisme deținute în proprietate , fostul autoturism a fost înscris pe numele soției. Conform reglementărilor în vigoare pe contractul de vânzare cumpărare voi apărea eu , pe CI a autoturismului voi fi trecut tot eu , și pe certificatul de înmatriculare voi trece și soția ( legea permite asta ) . La calculul poliței de RCA eu figurez cu cota de B/M = B0 și dețin permis auto din 1995 , sotia figurează cu cota B/M = B7 adică -40% reducere la polița și permis din 2014. Pot cere polița de asigurare RCA pe numele soției ? Este legal ? Am întrebat la Serviciul Rutier și mi-au răspuns că pe ei nu-i interesează numele persoanei de pe RCA ( acesta fiind făcut pe seria de șasiu și Nr. De înmatriculare al mașinii ) . In cazul unui eveniment asiguratorul poate respinge despăgubire a pe acest motiv ? Cu stima ! Va mulțumesc !