avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate Victor Alexiu

Activitate Victor Alexiu

Am lucrat 5 ani ca civil dupa care m-am activat si am lucrat in armata 16 ani pana la restructurarea unitatii. Avand vechimea minima, am primit pensie militara. In continuare am lucrat ca civil inca 13 ani, cand, datorita unor probleme de santate am incheiat activitatea. Pana la aparitia Lg. 223/2015 am primit o pensie care cumula toata activitatea (perioada lucrata in armata se transforma in puncte de pensie pentru a se putea combina cu activitatea in domeniul civil). Acum, dupa 2 ani de la depunerea cererii cf legii 223, am primit recalcularea pensiei (numai cea militara, pentru anii lucrati in armata, fara a lua in consideratie perioada lucrata in domeniul civil). In mod normal, ar trebui sa aplic si pentru o pensie civila, insa nu am inca varsta de pensionare (mai am 3 ani). In aceste conditii, care ar fi calea de urmat? Trebuie sa aplic si pentru pensie civila, pe langa cea militara recalculata? Unde si ce documente trebuie sa aduc? Mentionez ca pensia actuala (care este calculata pe baza punctelor de pensie) nu a mai fost indexata la ultimele doua majorari ale punctului de pensie. Va multumesc pentru ajutor.