avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan 88

Activitate Stefan 88

Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc frumos

raluk0207 a scris:

Nu, nu este posibil.
Certificatul de moștenitor se anulează doar in instanța. Dar pentru asta, trebuie să fiți sigur ca exista.

Răspuns la discuția Succesiune
La succesiunea mamei este posibil ca tata sa cedeze partea sa, fratelui meu

Stefan 88 a scris:

Cum se anuleaza certificatul de mostenitor daca nu am fost inclus in el la notar,sau in instanta?

raluk0207 a scris:

Pentru dezbaterea succesiunii este obligatorie prezenta tuturor moștenitorilor.
La succesiunea mamei, ori nu ati fost declarat (eliberandu-se un certificat de moștenitor anulabil, care nu va include) ori fratele și tatăl dvs au inceput procedura succesorala si au abandonat-o.
Trebuie să oferiți mai multe date exacte, pentru a obține un raspuns concret și corect la intrebarea dvs.
Dacă nu s-a dezbatut succesiunea după mama dvs, acum ar trebui dezbatute mostenirile ambilor părinți, urmând ca masa succesorala să fie împărțită între dvs si frate in cote parti egale de 1/2.



Răspuns la discuția Succesiune
Cum se anuleaza certificatul de mostenitor daca nu am fost inclus in el la notar,sau in instanta?

raluk0207 a scris:

Pentru dezbaterea succesiunii este obligatorie prezenta tuturor moștenitorilor.
La succesiunea mamei, ori nu ati fost declarat (eliberandu-se un certificat de moștenitor anulabil, care nu va include) ori fratele și tatăl dvs au inceput procedura succesorala si au abandonat-o.
Trebuie să oferiți mai multe date exacte, pentru a obține un raspuns concret și corect la intrebarea dvs.
Dacă nu s-a dezbatut succesiunea după mama dvs, acum ar trebui dezbatute mostenirile ambilor părinți, urmând ca masa succesorala să fie împărțită între dvs si frate in cote parti egale de 1/2.

Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc frumos

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
1. Legal nu se poate dezbate succesiunea fara a fi si dumneavoastra anuntata fie la adresa dumneavoastra de domiciliu daca este cunoscuta fie prin mica publicitate.
2. Daca tatal este si el decedat inseamna ca se dezbat doua succesiuni: una dupa mama si una dupa tata.
Cotele sunt astfel:
A. bunuri proprii mama:
- tatal 1/4
- copii impart 3/4 in parti egale.
B Bunuri comune cu tatal:
- tatal 5/8 DIN INTREG
- copiii impart in parti egale 3/8 DIN INTREG.
Dezbaterea succesiunii de pe urma tatalui se realizeaza prion impartirea in parti egale a bunurilor intre copii.
3. La notar solicitati sa studiati actele si, eventual, solicitati un set de copii.
4. Este bine ca pana la implinirea unui an de la fiecare deces sa mergeti la notar si sa dati declaratie de acceptare a succesiunii. In felul acesta NU VETI PUTE FI INLATURAT de la succesiune in temeiul art. 1103 c.civ.

Răspuns la discuția Succesiune
Nu stiu exact daca sa eliberat certificat de mostenitor cand fratele meu a facut succesiunea impreuna cu tatal meu la cateva luni dupa decesul mamei ,nu am fost informat ,tatal meu nu mia zis nimic,fratele meu mia comunicat verbal dar scris nu am primit nimic

raluk0207 a scris:

"Buna ziua!Am urmatoare problema fratele meu dupa moartea mamei la un an a deschis succesiunea impreuna cu tata "

S-a finalizat procedura succesorala? S-a eliberat un certificat de moștenitor după mama?



Discuție Succesiune
Buna ziua!Am urmatoare problema fratele meu dupa moartea mamei la un an a deschis succesiunea impreuna cu tata ,intrebarea se poate face succesiunea fara sa particip si eu?
Ce inseamana din masa succesorala nu se mai imparte in mod egal?
Ce valoare are aceasta succesiune avand in vedere ca tatal meu a murit acum 5 luni de zile?
Cum se pot obtine actele avand in vedere ca toate actele sunt la fratele meu si nu vrea sa faca copie dupa acestea,mentionez ca tatal nu a lasat nici un testament
Trebuie sa dau declaratie la notar ca vreau sa particip la succesiune?