avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1568 soluții astăzi
Forum Activitate CosminRotaru100

Activitate CosminRotaru100

Am fost la politie, am zis ca nu dorim sa facem plângere și ne-au trecut numele pe o foaie. Mai trebuie sa facem ceva?

Alberto Kurtyan a scris:

Minorul nu-şi poate retrage plângerea. (Plângerea este deja în sistemul 112)
O să vină acasă poliţia dacă nu te prezinţi.

In jurul orei 20:00 ma aflam cu un grup de 3 băieți și 2 fete într-un foișor dintr-un parc, țin sa precizez ca toți suntem minori, având vârste cuprinse între 14 și 17 ani, iar lângă noi se afla un grup de oameni cu vârste în jur de 60 de ani, aflați sub influenta alcoolului, bărbați și femei. O fata din grupul nostru s-a așezat pe masa din foișor, canapeaua fiind respectiv murdara. După ce au observat respectivii de lângă noi au început sa tipe la noi și sa ne insulte. Cand am vrut sa plecam, dânșii s-au ridicat de pe canapea și au venit amenințător spre mine, au început sa ma înjure, 2 dintre ei spunând ca vor sa ne batem. Speriat, am sunat la 112, am contactat politia comunala, am vorbit cu polițiștii și mi-au spus ca nu pot trimite un echipaj deoarece nu cunoșteam pe niciunul din respectivii, care au plecat când au văzut ca am pus telefonul la ureche. După un timp, am revenit cu un apel la politia din zona, aflând cum se numește unul din respectivi, polițistul respectiv m-a invitat la secție sa prezint ce s-a întâmplat. Cum am ajuns, am povestit tot, ne-au scris numele, adresa și data nașterii pe o foaie, mie și la alte 2 persoane și mi-au spus sa ne prezentam mâine după ora 8:00 la secție, sa depunem plângere, deoarece polițiștii cu care am vorbit nu aparțineau de aceasta secție, fiind la patrula, sau ceva de genul. Între timp m-am gândit ca nu mai are rost sa ma complic, sa târăsc și părinții prin politie. Dacă nu ma prezint mâine la secție se va întâmpla ceva? Ce rol au datele pe care le-a cerut la secție? Poate veni politia acasă sau ceva?