avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate camiducai

Activitate camiducai

Multumesc raluk,dar inca mai cred ca ma pot descurca si fara un avocat, ar trebui doar sa stiu ce sa solicit in termeni de specialitate atunci cand voi depune documentatia. pentru instanta. Cu cuvinele mele , eu doresc recunoasterea in acte ca 2 parcele din 3 de pe titlul de proprietate comun, sunt ale mele ,am platit impozit mai bine de 20 ani pentru ele,si mostenitorii unchilor mei sunt de acord cu mine.
Parintii mei sunt ambii decedati de 10 si respectiv 17 ani. Eu nu am facut nimic legat de mostenire dupa moartea lor .Unul dintre titlurile de proprietate pe care le am este comun si apare pe el tatal meu si fratii lui ca mostenitori ai tatalui lor pentru circa 90 arii teren extravilan in 3 locatii diferite . Fratii tatalui mei sunt si ei decedati .Cu multi ani in urma s-a stabilit de comun acord intre frati ca 2 din cele 3 terenuri sa fie ale tatalui meu .De circa 20 ani asa platim si impozit pentru ele . Urmasii unchilor mei recunosc toti aceasta stare a lucrurilor si sunt de acord sa ma ajute sa pun pe numele meu aceste terenuri. La notar mi-a spus ca e foarte complicat ca sunt 6 frati pe titlu respectiv si ca toti mostenitorii unchilor mei trebuie sa faca succesiune ( unul dintre unchi nu a fost casatorit niciodata si nu are copii ) .M-a indrumat sa merg in instanta ca e mai simplu. Doar ca eu nu doresc sa-mi angajez avocat , dar nici nu stiu ce sa solicit in termeni juridici atunci cand depun documentatia pentu instanta.