avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate transylvanianman

Activitate transylvanianman

Bună.
În 2010 mi-am făcut permis de conducere în Suceava categoriile BE, CE, DE şi tot atunci m-am stabilit în Norvegia. În 2015 mi-am preschimbat permisul Românesc în cel Norvegian iar în 2016 mi-a fost suspendat permisul fiind prins cu radarul noaptea la 01:00 cu 116 km/h pe o porțiune de autostrada E39 ce duce prin oraşul Stavanger unde era semn de 70 km/h Deci am depăşit viteza cu 46 km/h Mi s-a spus de la Statens Vegvesen că trebuie să dau toate examenele în Norvegia ca să-mi recapăt permisul Norvegian. Eu nu vorbesc Norvegiana şi ca să dai categoriile CE şi DE trebuie să dai examene numai în Norvegiană (În altă limbă nu poți) Iar ca să dai pentru BE poți şi în Engleză (nici cu Engleza nu mă descurc la examen teoretic la calculator) Am 3 întrebări. 1) Nu-i prea dur să mi se suspende permisul Norvegian pentru totdeauna pentru că am depăşit viteza cu 46 km/h pe o porțiune de drum autostradă ce trece printr-un oraş şi unde nu-s treceri de pietoni sau şcoală sau vre-un alt 'pericol'? Nu pot face recurs în Norvegia sau în România? 2) Pot să-mi recupăr permisul Românesc pe care l-am preschimbat în Norvegian? 3) Dacă nu-mi pot recupera permisul preschimbat Românesc în Norvegian şi suspendat în Norvegia pot să dau examene în România în limba mea natală Română ca să-mi fac din nou permis de conducere Românesc? Acuma îs pe gânduri să renunț la Norvegia.
Vreau să am din nou permis să pot conduce regulamentar peste tot.
Vă mulțumesc anticipat!