avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate Familiamea

Activitate Familiamea

Răspuns la discuția La cine rămân copiii?
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri!
Bună ziua! Dintr-o relație de concubinaj de 6 ani, au rezultat 3 copii (gemeni de 2 ani și jumătate prin Fiv și o bebelina de 5 luni, toți recunoscuți de către tata. În tot acest timp am locuit împreună în locuința concubinului. Mama mea a locuit împreună cu noi de la nașterea gemenilor și a contribuit la creșterea și educația lor în permanenta. Tatăl copiilor a fost și este încă în concediu de paternitate la toți trei copiii, având un salariu mai mare. Are afacere proprie unde sunt în prezent și eu angajata. Domeniul lui de activitate face ca acesta sa fie plecat în jur de jumătate de an de lângă familie, timp în care eu am crescut copiii cu ajutorul mamei mele. Domiciliul din buletin al tuturor a fost în același loc, exceptând al bunicii. Ne-am mutat cu toții la părinții mei, locuinta de domiciliu fiind vândută. El a cumpărat o vila pe numele lui și acum dorește despărțirea de familie (eu cu copiii stam în continuare în casa părinților mei, domiciliul din buletin fiind vândut). Dorește sa ia și copiii în vila care este gata, instrainandu-i de mama lor. Menționez ca bebelina este alăptata exclusiv. Am înscrisuri care dovedesc ca am primit, atât eu cât și familia mea, injurii din partea lui,referitoare la starea materiala, mentală sau fizica a familiei mele. Poate lua copiii în instanta, chiar dacă eu mi-am respectat întotdeauna îndatoririle și obligațiile de mama și nu am lipsit nici măcar o zi de lângă ei, doar pentru faptul că am o familie modesta dpdv material? Nu am pretenții materiale de nici un fel, doar ce le revine copiilor prin lege, alocații, indemnizații, pensie alimentara dacă ar fi cazul. Menționez ca sunt licențiat în management. Va mulțumesc!