avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate lilla.baga

Activitate lilla.baga

Buna ziua! In urma cu un an am cumparat un apartament intr-o constructie noua la etaj retras in stare semifinisat cu o terasa care reprezinta practic acoperisul pentru vecinii de sub. Terasa a venit cu un strat de hidroizolatie care a crapat dupa doar cateva luni, apa infiltrandu-se la vecinii de sub. Constructorul a refacut stratul de hidroizolatie dar dupa 2 saptamani a crapat din nou in acelasi loc. Muncitorul a spus ca e din cauza ca a crapat sapa si ca aceasta trebuie refacuta. Constructorul a zis ca face el reparatia dar ca eu sunt obligat sa protejez acel strat de hidroizolatie cu gresie si ca pana nu cumpar gresie el nu repara fiindca o sa se strice din nou. Cand s-a pus acel strat de hidroizolatie, constructorul a fost informat ca trebuie sa protejeze hidroizolatia, ceea ce nu a facut si a vandut ca "terasa semifinisata" (considerand gresia finisaj) dar pe mine ca si cumparator nu m-a informat ca am aceasta obligatie de pune gresie peste acea izolatie. El recunoaste ca a gresit neinformandu-ma dar ca ma informeaza acum si ca oricum ar fi trebuit sa fac aceasta investitie. Intrebarea mea este: nu ar fi fost obligatia constructorului sa protejeze aceasta hidroizolatie (cu gresie sau altceva)? Si daca nu m-a informat inainte de cumparare, nu ar trebui sa puna pe costul lui gresia? In plus, asta nu inseamna ca vecinii de sub si-au cumparat apartamentele fara sa fie instiintati ca hidroizolatia de pe tavanul lor nu este protejata? Nu intra asta in categoria viciilor ascunse pentru ei si pentru mine? Presedintele asociatiei de proprietari sustine ca este problema mea fiindca este proprietate privata si ca asociatia nu are nimic de a face cu asta. Este asta adevarat?