avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate c10c4n

Activitate c10c4n

Răspuns la discuția Furt de la locul de munca
din ce-am aflat eu , urmeaza sa primesc citatie acasa , nu stiu 100% din gura conducerii ci de la cineva de la birouri , nu are acces sa vada , mi-a zis ca l-a intrebat pe directorul cel mare al magazinului . am inteles ca pana la 90 de zile se poate face .. la mine au trecut deja mai mult de 60 de zile ..
Răspuns la discuția Furt de la locul de munca
eu tot nu inteleg , si-au recuperat prejudiciul . de ce m-ar mai da in judecata ?
Buna ziua , imi e foarte jena sa povestesc ceea ce-am facut . Am lucrat la un magazin de constructii timp de 7 luni . In aceasta perioada am sustras niste bunuri din magazin . Intr-o zi cand am sustras niste bunuri in valoare de vreo 290 lei , la iesirea din program am fost oprit de un agent de paza la iesirea din magazin , am fost dus in spate intr-o camera si mi-a zis sa astept sa vina seful meu de departament ca m-au vazut pe camere cand am luat ceva fara sa le platesc . Cand a venit seful meu m-a pus sa scot tot ce avem in geanta , toate astea de fata cu agentul de paza care monitoriza sistemul video . Dupa toate astea m-a pus sa scriu tot ce am luat pe-o hartie si daca in trecut am mai luat ceva . Vreau sa mentionez ca politia nu a fost chemata daca nu recunosc tot ce am luat . Dupa ce am terminat tot de declarat mi-a zis ca tot ce am luat sa le aduc inapoi . Am adus tot ce-am declarat si ca urmeaza sa verifice camerele sa vada daca am mai luat ceva si daca gasesc ceva or sa cheme politia , le-am recunoscut totul cu sinceritate . Toate produsele care le sustrasem erau sigilate si le-am inapoiat . Dupa ce-am adus produsele inapoi m-au pus sa ma trec singur in concediu din sistem si sa stau acasa pana or sa ma caute ei ca urmeaza sa ma bage intr-o sedinta de convocare care o aveam cu directorul de magazin , un director asistent si o persoana de la secretariat ; am purtat niste discutii de ce am facut asa ceva , ca am dezamagit pe mai multe persoane si ca ce-as face in cazul in care m-as pune in locul directorului de magazin si as prinde pe cineva sustragand produse din magazin fara sa le achite si le-am spus cu sinceritate ca l-as da afara ; mi-au comunicat ca in zilele urmatoare or sa revin la magazin sa semnez aceasta convocare . Dupa 3-4 zile am revenit la magazin sa semnez aceasta convocare si mi-au zis incontinuare sa astept acasa pana or sa ma cheme ei , dupa o saptamana m-au chemat sa semnez actele de incetare si mi-au zis sa vin sa predau si echipamentul si vestiarul . Totul a fost ok pana aici . Au mai trecut aproape 2 saptamani si nu mai stiam nimic , dupa 3 saptamani mai exact i-am contactat si i-am intrebat ce au de gand sa faca cu mine , nici macar nu ma suna sa incheiem contractul . Toata nebuna asta a durat aproape 2 luni de zile si asta cu insistentele mele sa stiu ce se intampla cu mine . Ultima data am fost sa semnez actele de incetare are contractului de munca si pe contractul mi-a fost incheiat pe motivul de absente nemotivate la locul de munca . Dar cineva din magazin mi-a spus ca urmeaza sa fiu dat in judecata dar pentru ce nu mi-au zis . Va rog frumos sa ma ajutati sa stiu ce ar trebuii sa fac .

PS. Inca nu am primit o citatie acasa sa ateste ca m-au dat in judecata , dar daca m-ar da in judecata mi s-ar oferii avocat din oficiu sau trebuie sa-mi angajez eu un avocat ? V-or fii cheltuieli de judecata ? Pentru ce oare m-au dat in judecata , sa-si recupereze vreun prejudiciu ? Ei si-au recuperat bunurile si politia nu a fost anuntata .


Va multumesc frumos si daca mai aveti intrebari si nelamuriri va rog frumos sa ma intrebati , sunt c-am speriat si nu stiu ce sa fac . Nu am mai facut asa ceva niciodata , o prostie imensa din partea mea si accept toate acuzele :(