avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate sneider

Activitate sneider

Daca primesc autorizatie de constructie ce o sa faca o sa dea primaria in judecata sau pe mine?
In acest caz cred ca ar trebui sa il dau eu in judecata sa imi spuna legal motivul pentru care nu vrea sa dea acordul notarial,nu doar ca a avut ciuda pe tata?

Buna seara!
Am o problema care pana acum nu am gasit raspuns.
Sunt proprietara la o casa mostenita de la tata, care are limita de proprietste la distanta de 0.60 m de gardul vecinului. Langa gardul vecinului pe proprietatea sa pana in spate este drum de acces al vecinului pentru terenul lui din spate. Adica mai exact pe toata lungimea limitei de proprietate .Vreau sa o reconsolidez,recompartimentez si extindere cu un etaj. Casa va fi in forma de dreptunghi,fara acoperis. Arhitectul mi-a facut proiectul, evalare ,tot ce tind de reconsolidare,inclusiv a fost autorizata lucrarea la inspectoratul de stat in constructii. Urmeaza sa depun dosarul la primarie pentru autorizatie.
Eu m'-am dus la vecinul sa ii cer acord notarial pentru ca sunt la distanta de 0.60.m de gard si ca ma extind cu un etaj. Vecinul a fost cu un NU categoric ,inventand diverse motive de "dispute" in trecut cu tata,care este mort de 15 ani si motiv ca ii umbresc curtea ,care de fapt este drum de acces lat de 4 m si lung de 30 m pentru terenul din spate. (Terenul din spate este de fapt intre casele vecinilor cu drum de acces pe langa proprietatea mea,asa cum am mentionat deja.) De fapt ii umbresc un drum de acces ,nu gradina.
Intrebarea este daca am neaparat nevoie de acord sz construiesc,in cazul in care depun documentatia la primarie si mi se da autorizatia de constructie, ce mai poate vecinul sa mai imi faca? Sunt vecin cu el de multa vreme si nu vreau sa ma cert cu el,dar nu am bani sa cumpar alt teren si nici nu mai pot locui in casa fara sa o refac. Cade pe mine!
As vrea foarte mult sa primesc un raspuns de la cei indreptatiti,caci pana acum mi-au radpuns oameni care nu sunt in domeniu.
Multumesc!

Daca primesc autorizatie de constructie ce o sa faca o sa dea primaria in judecata sau pe mine?
In acest caz cred ca ar trebui sa il dau eu in judecata sa imi spuna legal motivul pentru care nu vrea sa dea acordul notarial,nu doar ca a avut ciuda pe tata?