avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1691 soluții astăzi
Forum Activitate gya

Activitate gya

Răspuns la discuția legea 18
aureliangl a scris:

Nu va aflati in situatia de a pierde situatia bunului, dar pe baza CF de la parinti si a certificatelor de deces a acestora trebuie sa deschideti masa succesorala la notar si sa faceti dezbaterea acesteia, sa angajati un expert cartograf care sa va faca planul terenului si a casei si sa va intabulati la CF pe numele dvs.

Daca nu faceti aceste operatiuni lasati situatia f incalcita mostenitorilor dvs. si in caz ca doriti sa vindeti aceste proprietati nu veti putea sa o faceti fara a avea un CF pe numele dvs.

Multumesc f mult pentru raspuns.
Dar nu ar fi mai simplu sa invoc o uzucapiune,cu ocazia asta sa preintampin unele probleme care ar putea sa apara din cauza faptului ca nici parintii,nici eu nu am solicitat la timp titlu de proprietate pe acest imobil?
Discuție legea 18
salutare!Parintii mei au cumparat un imobil(casa si teren) in 1966 in Bucovina,jud. SV.Tot atunci s-au si intabulat. (Am extras de CF, pe numele parintilor mei)Am locuit cu parintii in acest imobil pana la decesul lor in 1970,respectiv 1991, eu ramanand in casa, pana in prezent, fara sa-mi tulbure cineva posesia casei si terenului. Evident,nu m-am intabulat eu pe acest imobil.Recent am aflat ca trebuia sa depunem cerere la Legea 18 pentru a obtine titlu de proprietate pe acest imobil!:(.Noi nu am stiut de asa ceva,pentru ca nu am avut probleme de proprietate cu nimeni pana acum.Evident, nu am un titlu de proprietate pe casa si teren, dar exista extrasul de CF pe numele parintilor, din 1966. Intrebarea mea este: trebuia sau nu, sa depun cerere la Legea 18?daca trebuia si acum este tardiv sa depun aceasta cerere,la ce riscuri sunt supusa?ce ar trebui sa fac?
Inca ceva! e normal ca la OCPI sa nu existe nici un plan de situatie sau schita cadastrala referitor la acest imobil intabulat? Mi-au spus ca au cautat dar nu au gasit nici un plan sau schita! se poate face un alt plan sau schita?
Multumesc mult!