avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate viniqum

Activitate viniqum

Buna ziua,

care este procedura dupa obtinerea antrepozitului fiscal pentru achizitie intracomunitara de bauturi alcoolice , spre a fi comercilaizate aici in romania.

Multumesc

ETOCU a scris:


Buna ziua,

Buturile alcoolice - vinuri linistite-, sunt produse accizabile cu acciza zero, pentru aceasta e nevoie sa devii operator inregistrat sau operator neinregistrat ori sa apelezi la un reprezentant fiscal, acestea functie de unde achizitionezi produsele si anume antrepozit fiscal de productie sau operator inregistrat. Functie de aceasta se depun garantii la Adm. Financiara, contractul dintre parti, pentru un raspuns concret trebuie stiut mai multe detalii.
Despre cafea - e produs accizabil- acciza nearmonizata, si aici e necesara inregistrarea conf. art. 207 Cod Fiscal - modificat prin OUG 106/07; mai trebuie: sa garantezi plata accizelor ; sa tii contabilitatea livrarilor de produse; sa prezinti produsele oricand se cere; sa accepti orice monitorizare a stocului. E necesar obtinerea autorizatiei pentru achizitii intracomunitare. Pentru aceasta se completeaza si depune anexa 29.
Pentru alte detalii reveniti. Pe viitor plasati intrebarile la fiscalitate. Eventual accesati consultanti fiscali
Buna ziua ,
Florin Chiriac este numele meu , iar compania pe car eo reprezint vrea sa achizitioneze spre vanzare bauturi alcoolice( vin linistit , bere) si cafea prajita ambalata din spatiul UE.
De cateva luni incerc sa imi complete dosarul care trebuie depus la Directia generala a Finantelor publice bucuresti a sectorului 2 in cazul meu . Pentru a deveni operator inregistrat am aflat acum cateva zile dupa 3 luni si jumatae de asteptari ca imi trebuie contracte cu fiecare prducator in parte si nu cu un operator inregistrat din cadrul UE.

Am aflat insa ca se poate face achizitie inracomunitara de bauturi alcoolice si de la un operator inregistrat insa contabilul nu mi-a putut spune ce hartii am nevoie pentru a putea incepe aceasta achizitie de bauturi alcoolice in special vin linistit pentru care nu se plateste acciza.

De asemenea as dori sa stiu si actele necesare pentru achizitia intracomunitara de cafea prajitia ambalata 250/500 g

Si nu in ultimul rand imi poate recomanda cineva un contabil competent care sa aiba macar cateva dinr aspunsuri si sa si raspunda la telefon:)


Va multumesc si sper sa fie de folos acest topic si pentru restul utilizatorilor