avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate iris-siri

Activitate iris-siri

Am primit (acum, în dec.2021) o DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA pentru stabilirea contribuției de asigurări sociale de sănătate pe anul 2017, ca urmare a declarației mele 201/2017 privind venituri realizate în străinătate - alte venituri (Adsense).
- în anul 2017 aveam calitatea de salariat și plăteam CASS la locul de muncă.
- veniturile declarate de mine în Declarația 201/2017 sunt sub valoarea a 12 salarii minime pe economie la acea dată.
- în plus, în decizia de impunere sunt trecute venituri mai mari cu 1000 decât am declarat.
Studiind legea și câteva articole, am găsit că pentru venituri din alte surse nu se datorează contribuția de sănătate dacă persoana fizică a realizat în aceeași perioadă fiscală și venituri de natură salarială, pentru care s-au plătit contribuțiile prin Declarația angajatorului, 112. De asemenea, nu se datorează contribuția la sănătate dacă baza lunară de calcul a veniturilor din categoria venituri din alte surse este mai mică decât salariul minim brut pe țară. Pot contesta decizia, dar aș vrea să știu dacă am dreptate. Vă mulțumesc pentru opinii și sugestii.