avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate Giannyxs

Activitate Giannyxs

Ma numesc Popa George si sunt interesat de anumite informații, respectiv;

Un expert care poate face asta.
Un număr de contact al expertului.

1. Am nevoie de un raport de expertiza, pe niste fotografii digitale, prin care sa se menționeze:
A) dacă imaginile respective au fost realizate cu aparatul foto (telefonul mobil) pe care îl pot pune la dispoziția expertului;
B) sa se confirme ca data si ora realizării imaginilor este cea afișată de aparat;
C) daca imaginile au fost, în vreun fel, alterate si/sau au suferit modificări, de la data preluării si pana in prezent.
din pacate ...in 5 luni am slabit 30 de kg, am suferit un preinfarct, mi-a cazut parul din cap , si nu mai punem restrictiile contolului judiciar (semnat la sectia de politie de 3 ori pe saptamana, itinerariu de deplasare acasa si serviciu, supermarketul cel mai apropiat, piata cea mai apropiata, imaginea in colectivul de lucru, si tinand cont a vorbim de 120 de zile de comtrol judiciar + 7 zile arest preventiv) e prea putin sa ma multumesc cu un simplu ,,imi pare rau"" in ideea in care ....in afara de ,,exista indicii temeinice ca inculpatul a savarsit infractiunea" nu se regaseste nimic atenuant in punerea in miscare a actiuni penale....toate probele directe fiind ignorate 5 LUNI
Domnul procuror, a fost foarte miscat de lacrimile lor ...si de teatrul jucat, nu cred ca ceva in dosarul asta sa se faca din oficiu
tgeorgescu a scris:

Sesizarea pentru inducerea in eroare a organelor judiciare se poate face si din oficiu.

Inteleg acest aspect, si chiar il consider normal. Dar de la a avea o atitudine acuzatoare ....pana la a trece cu vederea probe din dosar...si declaratiile fiind date in data de 25.05.2018 ....au ajuns in dosar abia pe 01.10.2018 ....... pe aceasta perioada menținand masura controlului judiciar
...inclusiv transcrierile apelului de la 112 ...care se vede clar ca martorul indica o alta locuință....au fost scoase din dosar pana zilele trecute ......incerc sa inteleg atitudinea ...dar este un abuz grosolan

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Procurorii in general au o atitudine acuzatoare.
Nu cred ca veti reusi ceva impotriva procurorului.

Pe celalat aspect s-a precizat mai sus.

Buna ziua, ma numesc P G, sunt cadru militar activ, in data 13 mai 2018 am fost acuzat de loviri si alte violente ca apoi sa fiu acuzat de viol, dosarul fiind cercetat de un procuror din cadrul Parchetului Militar Bucuresti. Am fost arestat preventiv 7 zile, In urma contestatiei la masura de arest preventiv, JDL din cadrul Curtii Militare de Apel schimband masura cu control judiciar. Tin sa precizez ca pe toata durata masurilor privative, nu am beneficiat de prezumtia de nevinovatie, fiind acuzat direct de catre procuror (seful de sectie).
Victima si sora ei mintind in cauza de la o declaratie la alta, folosind diverse intamplari fictive din trecut (in urma cu 6 ani) pentru a-mi contura o imagine de persoana violenta in fata organelor judiciare. Cert este ca rapoartele IML (eliberate de institutie in urma cu 5 luni), testele genetice de la DGMB, infirmand acuzatia de viol, Declaratiile martorilor indicand cu totul si cu totul alte indicii (alt apartament, alte ore), apelul la 112 fiind neconfirmat de echipajul venit sa actioneze, refuzul procurorului de a audia persoane indicate de mine (colegi de munca de ai victimei) ca martori cu motivatia ca denigram victima in stadiul de cercetare. Transcrierea apelurilor si a mesajelor dintre mine si victima din ziua respectiva, din care reiese ca ea a insistat sa ne vedem si ca pana in dimineata urmatoare a stat de bunavoie, mergand in diverse localuri publice si consumand bauturi alcoolice, existand indicii directe si clare ca tot ce sa intamplat in acea seara fost consfiintit de amandoi. .......domnul procuror a ignorat absolut tot, cu o dorinta arzatoare de a ma condamna la maximul pedepsei.
In momentul de fata, dosarul a inceput sa prinda conturul adevarului, incet incet si-a inmuiat ideile preconcepute cum ca sunt vinovat. Absolut toate probele directe din dosar fiindu-mi favorabile.

Cu deosebit respect, cer sfaturi despre cum si unde as putea sa fac o plangere respectivului procuror,
Ce articole din CPP pot invoca pentru o plangere contra victimei si a surorii ei pentru marturie mincinoasa si inducerea in eroare a organelor judiciare, declaratiile lor avand efect in cauza.
Ce masura reparatorie pot solicita din partea statului pentru abuzul la care am fost supus si unde ma pot adresa?
Ce pasi trebuie sa urmez pentru a ma constitui parte civila in dosar, pentru a cere despagubiri si cheltuielile curente, de la victima si sora ei, pentru imaginea patata in colectivul de lucru si denigrarea in societate in urma plangerii victimei si a surorii ei.

Ca ultima precizare,am 35 de ani, sunt cadru militar de 13 ani, sunt veteran de razboi cu drepturi, sunt casatorit, sunt tatal unui baietel in varsta de 7 ani. Nu am antecedente penale, cazier curat , aviz de securitate eliberat de ORNIS, toate calificativele obtinute in decursul carierei fiind exceptionale, s.a.m.d