avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Activitate gigel.popescu

Activitate gigel.popescu

Denuntare calomnioasa - ce presupune. Sa fac o plangere la politie?
Pai castile au fost luate cu acordul ei (reprezentand garantie la banii ce ii am de recuperat).
Este ilegal sa primesc garantie anumite bunuri pana cand imi recuperez datoria? Eu nu cred ca ii da cineva act medical cum ca a fost lovita atat timp cat ea este perfect sanatoasa, dar prin absurd pot contesta si cere o noua examinare?
Sunt student si alaltaieri mi s-a intamplat ceva grav. Un coleg de-al meu are sa imi dea o suma de bani inca de anul trecut din toamna. Pana in prezent el nu a binevoit sa imi dea banii desi l-am anuntat in repetate randuri. In cele din urma m-am dus la el si am batut la usa. Mi-a deschis prietena lui si am intrat in apartament cu voia ei. Am intrebat-o de colegul meu si mi-a spus ca nu il pot gasi, ca oricum nu mai vad banii plus multe altele. Eu i-am cerut sa imi dea ceva prin care sa imi garanteze faptul ca imi voi recupera banii. In cele din urma, eu i-am zis ca ii iau handsfree-ul pana cand ma cauta colegul. Cu acordul ei, am luat castile si am plecat, iar la iesirea din apartament ea a zis ca suna la politie (eu nu am crezut ca e nebuna sa faca asa ceva si am plecat fara sa o mai bag in seama). Dupa cateva ore, eu aflu de la un prieten ce sta cu ei in apartament ca prietena lui a sunat la salvare si la politie. Cei de la salvare i-au zis ca nu are nimic, dar prietena colegului meu a tinut neaparat sa mearga cu salvarea. Ulterior a anuntat si politia si au spus ca am intrat fortat peste ea, ca a luat bataie de la mine si ca i-am furat handsfree-ul. La inceput am crezut ca e o gluma, dar acum ca m-au sunat cei de la sectia de politie si ma cam ingrijorez.
Pot sa mai spun ca la iesirea din bloc eu m-am intalnit cu unul dintre vecini cu care am discutat jumatate de minut. Dumnealui a zis ca daca e ceva depune marturie ca am iesit linistit din scara si nu cum ca as fi furat ceva.
Cand am fost sunat de cei de la sectie, ei mi-au spus ca aia are certificat legal si multe altele (au cam vandut gogosi acolo ca nu avea aia cum sa aiba asa ceva deoarece nu a stat in spital si din altele auzite stiu ca actele astea nu se iau cu mita).
Oricum au fost aduse acuzatii de violare de domiciliu, furt si vatamare corporala. Colegii de apartament ai lor mi-au spus ca tipa e cam sarita de pe fix - tipa, injura, minte si nu te prea poti intelege cu ea. Cat despre colegul ala al meu pot spune ca nici el nu prea e intreg la minte, plus ca taicasu e politist si imi pare ca si-a varat si ala coada si ii tine partea lu fiusu.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Va rog sa imi spuneti cum sa procedez astfel incat sa iasa adevarul la suprafata.