avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate vidican mariana

Activitate vidican mariana

Multumesc.
Terenul meu este in cartea funciară intabulat ca tren intravilan curti constructii. Nu este arabil. Cei din primarie imi comunica ca este arabil si extravilan, aratandu-mi PUG-ul in care nu este inclus acest teren.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Din cate stiu pe categoria de teren arabil se poate construi.
Solicitati primariei, in scris, sa va comunice (tot scris) daca se poate sau nu construi si daca nu se poate sa va indice motivul.
In functie de raspuns, urmeaza sa faceti pasii urmatori: fie sa solicitati scoaterea din categoria de teren arabil a suprafetei pe care doriti sa construiti, fie sa sa solicitati schimbarea PUG-ului cu privire la acest teren (acest lucru este mai greu, dar nu imposibil).

buna seara, sunt proprietarul unui teren intravilan curti constructii, in suprafata de 11 ha, Domni de la primarie imi comunica ca nu pot sa construiesc pe el din cauza faptului ca este cuprins in pug-ul localitatii ca teren arabil. Eu l-am achizitionat in anul 2013, cu aceasta categorie de folosinta. PUG-ul a fost facut in anul 2009, Cine este responsabil pentru inscrierea neadevarata a categoriei de folosinta? Unde ma pot adresa pentru omisiune?
Multumesc!
Mariana Vidican