avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate Prejbeanuraluca

Activitate Prejbeanuraluca

Buna ziua, am nevoie de ajutorul dumneavoastră. Locuiesc din 2012 in Germania unde am fost si casatorita cu un cetățean american. Căsătoria a fost făcută după legile nemțești asa ca si divorțul a trebuit făcut după legile nemțești si a trebuit sa fie efectuat după o perioada de separare de un an de zile. In acest an eu am cunoscut pe cineva cu care am un copil nou nascut. Divorțul este definitiv de pe data de 2.08.2018 iar fiul meu s a nascut pe data de 23.08.2018. După legile nemțești am reușit sa facem certificatul copilului pe numele tatălui biologic el fiind trecut ca tata iar eu sunt trecută ca mama cu numele de fata( Menționez ca in certificatul de divort nu se specifica revenirea la numele de fata dar am o hârtie de la primăria germana unde spune ca mi am schimbat numele). As dori sa vin in România cu copilul pentru ca trebuie făcut un proces de tagaduirea paternității după legea din România deoarece copilul a fost conceput pe perioada căsătoriei dar nu pot pentru ca ambasada nu imi da titlu de călătorie pentru copil din cauza ca pe certificatul de naștere scrie in dreptul mamei numele meu de fata iar pe buletinul meu este numele de căsătorie. Buletinul trebuie sa il schimb după ce divorțul este înscris in România si prin ambasada asta durează cel puțin 6 luni. In momentul asta sunt pur si simplu copleșită de toată birocrația din România si nu știu ce este de făcut . Aveți vreun sfat pentru mine? Cum pot intra cu copilul in țara?