avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate dynu

Activitate dynu

Răspuns la discuția divort definitiv sau nu?
dar la ce va folosi acest divort (care va fi peste 3 ani conform legislatiei italiene), oricum legea nationala a ambilor soti are intotdeauna prioritate
Răspuns la discuția divort definitiv sau nu?
1. Nu este vorba de partaj pt ca in Italia nu detinem bunuri in comun, se refera la acelasi divort.
2. Pt care motiv as putea cere recunoasterea divortului in Italia daca noi nu detinem cetatenia italiana, iar casatoria a fost inregistrata la un oficiu de Stare civila din R. Moldova, conform legislatiei din R. Moldova pt. ca un divort (printr-o hotarare judecatoreasca de un tribunal din R. Moldova), dar banuiesc ca nu numai conform legislatiei din R. Moldova sa fierecunoscut de Oficiul de Stare civila din R. Moldova nu presupune recunoasterea si la nivel international.
Va salut pe toti, sunt un cetatean al R. Moldova, dar detin si cetatenia romana din 1996 (nascut in R. Moldova), in 1999 am incheiat o casatorie in R. Moldova (sotia avand la fel cetatenie dubla si nascuta In R. Moldova), casatoria a fost transcrisa in actele de stare civila din Romania (avand cetatenia romana), avem un copil, in momentul actual ambii locuim in Italia (cu rezidenta legal), in 2007 am intentat un proces de divort (fiind ambii cetateni ai R. Moldova cu domiciliul in tara desi nu locuim) la un tribunal in R. Moldova (sotia fiind la curent cu divortul), proces ajuns la final cu Hotarare de divort definitiva.
La moment m-am trezit cu o citatie de la un tribunal italian (de la locul de rezidenta) in legatura cu faptul ca fosta mea sotie a intentat un alt proces de separare legala urmat de divort in Italia (de data aceasta ca cetateni romani desi se refera la aceeasi casatorie anterior desfacuta).
E posibil acest alt divort desi la momentul depunerii cererii de separare exista o Hotarare definitiva de divort ?