avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1787 soluții astăzi
Forum Activitate Bebe1976

Activitate Bebe1976

Răspuns la discuția Drum servitute
Da ,am avut avocat și-mi zice sa facem recurs ,dar dacă a pierdut primul proces nu știu dacă o continui cu același , procesul l-am deschis eu pentru căci el a făcut gard pe pământul meu ,( 80 cm) iar varul meu a făcut întâmpinare zăcând ca nu are drum spatele casei,a venit expertul a măsurat a găsit plus la terenul lui și ia dat dreptate ca este teren înfundat spatele casei dar terenul este o grădina care are pomi și nu a fost muncit niciodată , casa nu este locuita ,el a construit vila de 8 lățime strada și 10m lungime lăsând 80 cm trecere cu picioru pe lângă Vecinu lui spre grădina ,expertul a făcut 3 schite una cu varianta cu gardul actual, alta cu drum servitute 4m lățime ,15 lungime și varianta sa mute gardul unde a fost,instanța a hotărât sa mute gardul unde a fost, dar ia dat acces drum servitute,acestea ar fi ce mi-a zis avocatul eu așteptând hotărârea care încă nu mi-a ajuns acasă sa fac recurs, mulțumesc și sper sa fi explicat mai pe înțeles
Răspuns la discuția Drum servitute
Încă sunt in termen, dar nu știu ce șanse am și interpretarea la lege, având in vedere căci are ieșire la drumul județean 9 m in fata casei ,procesul l-am deschis eu pentru granitare a făcut gard pe pământul meu 80 cm s-a introdus pe terenul meu a venit cu întâmpinare și a cerut drum 4 m și i sa dat ,granitare mi s-a dat dreptate gardul trebuie să-l mute spre el 80 cm, sa înțeleg el și făcut casa de 150 m nu a lăsat drum spatele casei și eu sa construiesc in 4 m,mulțumesc de raspuns
Buna ziua ,as avea și eu o întrebare ,am un teren de 420 m cu latime de 8 m ,varul meu are un teren lângă mine de 460 m cu lățime 9 m , amândoi avem ieșire drum județean ,el a construit casa acum 17 ani lăsând trecere in spatele casei de 80 cm ,acum a cerut drum 4 m lățime pe 15 lungime și la câștigat in instanța spunând ca nu poate munci terenul ( in spatele casei are pomi și o înclinație 30-40 % nu se poate lucra cu utilaje) aparte eu rămân cu 4 m și nu mai pot construi casa( as vrea sa fac recurs și as avea nevoie de răspunsul dv dacă am o șansa de castig, multumesc