avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate Orshi

Activitate Orshi

Va multumim foarte frumos!!!!
Multumesc! S-a contactat din cate am inteles de la firma de arhitectura dar sunt foarte-foarte ocupati acele cateva peroane, pentru ca nu sunt multi si de aici situatia de stand-by...
Intrebarea ar fii acum, daca continuam si ne mutam avizele o sa le mai putem lua si mai tarziu?
Buna ziua,
va scriu in legatura cu o reamenajare locuinta dintr-un imobil de patrimoniu, din centrul istoric al Clujului. Am apelat la o firma de arhitecti pentru autorizatia de constructie conform legii si tot ce au reusit sa ne ofere pana acum este un Certificat de urbanism din 06.2018. Noi la indrumarile lor am continuat lucrarile pana in stadiul de semifinisat si ne-am oprit din lipsa autorizatiei care intarzie sa vine, deoarece nu s-a gasit un expert in domeniu, fara de care nu se poate depune dosarul. Am continuat cu speranta ca pana ajungem la stadiul acesta si ei finalizeaza dosarul.
Intrebare: la ce riscuri ne expunem in cazul in care continuam, chiar daca vecinii nu ar face nici o reclamatie, ne cunoastem de o viata cu ei? Cati ani ar trebui sa treaca sa nu mai fim pasibili de amenda, pentru ca situatia asta de asteptare trebuie sa ia sfarsit, nu avem alta optiune doar de a finaliza lucrarea si a ne remuta. Mentionez ca nu am adus schimbari structurii si a ramas spatiu locativ in continuare.
Multumesc.