avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate Carmen CV

Activitate Carmen CV

Sunt gestionar si am in atributiuni primirea, pastrarea si eliberarea de bunuri, asa sunt angajata cu drepturi depline-gestionar de drept conform Legi 22/1969 modificata si complectata prin Legea 54/1994. Acum o luna intreprinderea noastra sa divizat in trei divizii,dar ca gestiune este aceasi cu locuri de depozitare la fel, gestionar tot eu, printr-o decizie interna venita la inceputul saptamani invocand Legea contabilitati 82/1991, 2861/2009 Legea inventarieri si 2634/2015 ordinul ministrului finantelor publice sa decis de catre administratrului societati ca responsabil de obiecte de inventar si echipament de lucru in folosinta la doua din cele trei divizii sa raspunda altcineva , am facut notele de transfer care cele doua divizii m-am scazut din gestiunea mea. Azi am primit o noua decizie in care sunt aceasi responsabili numiti dar au adaugat doua paragrafe in care imi spun ca fisele de evidenta a fiecarui salariat raman la mine iar responsabilul numit ii trimit sa semneze cand le dau bunuri din gestiune si al doilea paragraf este ca responsabili numiti prin prezenta decizie contrasemneaza fisele si ma anunta atunci cand fac trasferul salariatilor la alt loc de munca. Conform deciziei venite eu raman ca stoc de depozit pentru cele trei divizii formate, dar la iesirea in folosinta pentru doua divizii sunt numiti altcineva ca gestionar de fapt cu responsabilitati ca si mine. Intrebarile mele sunt: 1. Cum raman la mine fisele de evidenta cand este numit alt responsabil in baza deciziei interne venite? Cine complecteaza datele in fisa de evidenta a salariatului in baza bonul de cosum emis seful departamentului unde lucreaza salariatul cu codul materialului, pretul si data iesiri in baza bonului de consum? Cine tine evidenta a stocului in folosinta? Cum contrasemneaza responsabilul numit in decizie o nota de transfer cand eu nu mai rsapund de bunurile date in folosinta salariatului si nu mai am dreptul sa fac note de transfer cand sunt numiti alti responsabili? Sincer sunt atat de bulversata si din partea intreprinderi nu am primit nici o explicatie. Ce ma sfatuiti sa fac?