avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1438 soluții astăzi
Forum Activitate PDaniel234

Activitate PDaniel234

Ma puteti ajuta, va rog, cu urmatoarea speta?

Detinem in coproprietate (indiviziune) un teren si 2 constructii (case de vacanta)

Terenul are deschidere la strada 12m si o adancime de 150m.

Dorim sa partajam voluntar terenul, astfel incat fiecare sa ramana cu jumatate de teren (6m x 150m) si cate o constructie.

Constructiile sunt dispuse astfel incat sa poata fi sectionat terenul fix pe jumatate iar fiecare sa ramana cu constructia pe care o foloseste si in prezent doar ca in acte figureaza ca fiind in coproprietate.

Exista intelegere referitor in impartire dar nu stim sigur daca se poate sa ramanem cu deschidere la strada de 6m.

Multumesc anticipat!
Buna seara! Ajutati-ma, va rog, cu o informatie. Detin un domeniu de internet .RO din 2011. Domeniul a fost cumparat in timp ce desfasuram relatii de colaborare cu o firma din Germania iar denumirea domeniului meu este identica cu cel al respectivei firme exceptand faptul ca site-ul lor are terminatia .DE. Au deschis actiune la WIPO pe motiv ca mi-am inregistrat domeniul cu rea credinta folosind numele lor iar WIPO le-a dat castig de cauza, dispunand transferarea catre ei a domeniului meu. WIPO precizeaza in hotararea ca, pentru a nu se pune in executare, sa fac dovada ca am deschis in Romania un proces civil cu acest obiect. Pana aici lucrurile sunt clare.

Nu inteleg insa ce as putea sa solicit eu prin acest proces? Care sa fie capatul de cerere?

Pot solicita sa mi se recunoasca dreptul de utilizator legitim al domeniului si totodata societatea din Germania sa fie obligata sa nu-mi mai restrictioneze folosinta propriului domeniu? Impotriva cui ar trebui sa deschid actiunea? Impotriva societatii din Germania, impotriva registrarului (ROTLD) din Romania care urmeaza sa puna in aplicare hotararea WIPO sau impotriva amandurora?

Singura mea pretentie este sa nu se puna in aplicare acea hotarare si sa fiu lasat in pace, daca intradevar instanta va constata ca am obtinut domeniul .ro legal.

Va multumesc!