avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate E.Daniel

Activitate E.Daniel

Am dat datele cardului meu iubitului unei prietene pentru cumpararea unui bilet de avion, dar cand mi-a venit extrasul de cont am vazut alte plati online pe care eu nu le facusem si singura persoana care avea datele cardului cu pricina era iubitul prietenei mele. Prejudiciul l-am recuperat apeland la compania de jocuri la care s-a facut plata spunandu-le ca nu am fost eu si ei mi-au returnat banii. Ideea este ca atunci nu am facut nimic pentru ca imi recuperasem banii si nu mai aveam prejudiciu, dar recent s-a intamplat iar si ma deranjeaza nesimtirea persoanei cu pricina, stiind ca a mai incercat prima oara si nu i-a iesit. Am spus ca prima oara nu o i-au in considerare, dar daca a avut tupeul sa incerce iar, nu-l mai scutesc.
Intrebarea mea este daca pot sa fac plangere undeva si in urma caruia el sa plateasca, chiar cu ani de puscarie. La cine trebuie sa apelez? Care este pedeapsa maxima pentru asa ceva?
Mentionez ca eu acum sunt in Spania, el este in Anglia, iar datele cardului sunt de la un cont de la o banca din Romania, eu dandu-i datele contului aici in Spania in perioada in care era si el aici, dupa care a plecat in Anglia cu biletul de avion pe care am spus ca l-a cumparat cu datele de pe cardul meu.
Sper ca cineva sa ma poata ajuta, multumesc.