avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate yakari

Activitate yakari

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: - societatea mea achizitioneaza bunuri de la soc. X in data de 05.09.2008 - societatea X nu depune declaratii fiscale pentru sem.II 2008in care au fost inregistrate tranzactiile comerciale - soc. X a fost declarata contribuabil inactiv din data de 07.10.2010. Desi soc. mea a inreg. factura si-a dedus tva-ul si a platit impozitele si taxele, este legal ca organul de inspectie fiscala sa considere pt. soc. mea aceste cheltuieli nedeductibile si sa calculeze TVA si impozit pe profit suplimentar?este vina mea ca partenerul nu a avut un comportament fiscal corespunzator?ce cadru legal reglementeaza acest aspect? Va multumesc si astept o parere din partea dvs.
Daca o firma partenera este declarata inactiva anterior derularii tranzactiilor comerciale cu firma mea, este legal ca la inspectia fiscala cheltuielile sa fie considerate nedeductibile desi eu le-am consemnat in declaratia 394?
Exemplu: achizitionez in data de 05.09.2008, firma furnizoare devine inactiva in 07.10.2010, la controlul privind declaratia 394 din 2011 cheltuielile sunt considerate nedeductibile si se calculeaza impozit profit suplimetar si TVA suplimentar.

Răspuns la discuția Anulare factura
Facturile contin achizitii de produse iar cheltuielile au fost considerate nedeductibile de organul de control. Nu reiese din factura motivul stornarii, pur si simplu factura initiala (in feb.) are valoarea de 35.000 lei. In luna mai se factureaza de 2 ori, o factura storno fa fact din feb. cu 35000 lei in rosu si o factura tot de 35000 lei.
Sper sa fi fost destul de explicita. Va multumesc
Discuție Anulare factura
Un furnizor emite o factura in feb.2010, in luna mai 2010 storneaza factura emisa in luna feb. si emite o alta factura cu aceleasi sume, cele stornate in luna mai (practic nu s-a facut nici o corectie decat la data facturii).
Oare este legala aceasta stornare?Sunt deductibile cheltuielile de pe asemenea facturi?
Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
- societatea mea achizitioneaza bunuri de la soc. X in data de 05.09.2008
- societatea X nu depune declaratii fiscale pentru sem.II 2008(in care au fost inregistrate tranzactiile comerciale)
- soc. X a fost declarata contribuabil inactiv din data de 07.10.2010.
Desi soc. mea a inreg. factura si-a dedus tva-ul si a platit impozitele si taxele, este legal ca organul de inspectie fiscala sa considere pt. soc. mea aceste cheltuieli nedeductibile?este vina mea ca partenerul nu a avut un comportament fiscal corespunzator?ce cadru legal reglementeaza acest aspect?

Va multumesc si astept o parere din partea dvs.