avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate Lidiasi

Activitate Lidiasi

Răspuns la discuția Functia de baza
Am inteles. Se pare ca acolo nu ma inteleg cu doamna. Ce argument sa ii aduc? Un numar de lege, ceva?

Cornel Vasile a scris:

Aveti dreptul sa va alegeti unde va fi functia de baza... nimeni nu va poate impune asa ceva.

Răspuns la discuția Functia de baza

Multumesc pentru raspuns. In decembrie am depus dosarul cu actele necesare angajarii ca si medic rezident si , la sugestia cuiva de la resurse umane , am depus la dosar o declaratie conform careia functia de baza va fi la clinica privata unde lucrez de atata timp. Am crezut ca totul s-a rezolvat. Dar azi mi s-a comunicat ca toti rezidentii platiti de spitalul X vom fi chemati sa completam o declaratie ca vom avea functia de baza la spitalul respectiv, pe motiv ca rezidentii sunt platiti de Ministerul Sanatatii. Nu mai inteleg acum. Am sau nu dreptul sa aleg eu unde va fi functia de baza? Sau e legal sa mi se impuna? Ce pot sa fac? Multumesc.
Cornel Vasile a scris:

Nu sunteti obligata sa va schimbati unitatea unde aveti functia de baza .

Discuție Functia de baza
Buna seara! In prezent lucrez ca medic cu CIM part time(4 ore) la o clinica privata si am functia de baza aici. Precizez ca lucrez de 11 ani aici si doar in ultimii 2 ani am lucrat part time. Din ianuarie voi fi medic rezident, dar vreau sa imi pastrez si actualul loc de munca. Sunt obligata sa schimb unitatea unde am functia de baza sau o pot pastra aici? Ma intereseaza acest lucru deoarece clinica acorda niste beneficii ( ex.zile suplimentare CO) in functie de vechime si de post , dar tocmai ne anunta ca aceste beneficii le vor avea doar cei care au functia de baza la ei. In acelasi timp , spitalul la care voi lucra ca si rezident imi va oferi spor de vechime ( de peste 15 ani) daca nu am functia de baza acolo? Multumesc!