avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate adina.m90

Activitate adina.m90

Răspuns la discuția Reclamatie functionar AJOFM
Va multumesc.
Buna ziua. In data de 2 Noiembrie mi s-a desfacut contractul de munca in baza articolului 65 cu 1. Domiciliul meu era in Rm Valcea dar pentru 4 ani m-am mutat in Sibiu sa lucrez la firma de la care s-a desfacut contractul de munca, firma cu sediu in Brasov. In data de 5 am fost la AJOFM Alba, deoarece m-am mutat in acest oras, dupa ce mi-am facut viza de flotant pe Alba Iulia, si mi s-a zis initial ca nu sunt eligibila pentru somaj. Am fost acasa, am mai cautat un pic pe internet sa vad exact articolul in care specifica faptul ca SUNT intr-adevar eligibila si m-am intors la AJOFM. Intr-un final am reusit sa imi depun dosarul dupa lupte seculare, am intrebat-o pe doamna de la ghiseu daca este totul in regula, mi-a confirmat ca da. Dupa cateva zile am fost chemata sa imi ridic carnetul de somer. Astazi, in data de 28 Noiembrie 2018, am fost sunata de altcineva de la AJOFM sa imi spuna sa ma duc inapoi sa le dau carnetul pentru ca eu trebuie sa imi depun dosarul ori in Brasov ( unde este sediu firmei), ori in Rm. Valcea, de unde am domiciliul. Nu ar fii trebuit sa fiu in aceasta situatie daca doamna de la ghiseu si-ar fii facut treaba de la inceput si mi-ar fii spus ca trebuie sa depun in alt oras, desi am viza de flotant. Eu am pierdut o luna de somaj, si nici nu cred ca voi mai putea depune, pentru ca stiu ca este un termen de 10 zile de la concediere pentru depunere. As vrea sa stiu ce masuri pot lua.

Va multumesc anticipat,
Adina