avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate carmen9

Activitate carmen9

Răspuns la discuția obligatia de a face

Va multumesc pentru sfaturi...sunt doar in anul II si nu ma descurc si nici pentru avocat nu am bani...incerc sa invat prin propriile experiente.

- #-da dar nu am nimic in scris...doar atat ca si-a retras gardul din gradina la nivelul aliniamentului vechi .

- izolatia se poate face si din interior dar el vrea pe exterior si cu asta mai pierd din proprietate!

Răspuns la discuția obligatia de a face
:">multumesc frumos.
m-am uitat in codul civil si nu am gasit nimic referitor la 50 ani si nici in legea prescriptiei extinctive...ca dreptul la actiune se prescrie.
eu prin reconventionala am solicitat stabilirea liniei de hotar si sa se constate ca acel zid din constructie este consrtuit pe terenul meu si obligarea lui sa-l retraga.

am aratat ca sunt de acord in acest caz sa repare zidul, sa-l izoleze etc. dar, doar cu conditia sa-l retraga de pe terenul meu.
Răspuns la discuția obligatia de a face
:(
chiar nimic ??? unde gasesc referire la acei 50 ani ???
M-a dat in judecata vecinul meu ca prin sentinta sa fiu obligat
- sa mut materialelel care sunt sprijinite de zidul lui sau sa faca el acest lucru si eu sa-l despagubesc
- sa-i permit accesul in curtea mea pe 10 zile lucratoare ca sa efcetueze lucrari de repratii TERMOIZOLATII si tencuire la acel zid

in 2003 vecinul a cumparat acest imobil eu l-am atentionat ca am avut diferend si cu vecinii anteriori si i-am adus la cunostinta acest lucru ca, o parte din imobil mai bine zis o anexa spre gradina este construita partial pe terenul meu si gardul ce delimiteaza aceste proprietati la fel.
vecinul a masurat si si-a retras gardul cu 0,50 m, promitand sa retraga si acel zid !!!

cand mi-a solicitat verbal sa-i permit reparatiile am zis ca sunt de acord dar sa retraga si acel zid, iar pt. reparatii sunt de acord sa se desfaca gardul de sarma pe o portiune de 2 m dintre gradinile noastre ca sa aiba acces la acest zid si sa nu-mi murdareasca curtea ( astfel neavand asa mult de umblat !!)

acum m-a dat in judecata si am spus si instantei prin cerere reconventionala acest lucru

avocatul lor a arspuns ca, constructia este peste 50 ani si nu pot solicita astfel mutarea acestui zid !!!

va rog sa-mi spuneti ce lege prevede acest lucru ?????? eu in codul civil nu am gasit nici o referire
mai mult nu pot fi de acord si cu lucrarile de izolatii prin care acesta mai ia pe putin 10 cm din terenul meu...sa nu mai vorbim de streasini care sunt inca cu 0,5 m pe terenul meu adica in total 1 m.

mentionez ca eu am cumparat imobilul in 1981 un apartament si in 2000 apartamentul 2 astfel, casa imi apartine in intregime acum.

Va multumesc