avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana.Adrian

Activitate Ioana.Adrian

Răspuns la discuția Divorț
Singura lui preocupare sa zic așa vizavi de copii este citez"atâta timp cât au un acoperiș asupra capului și ce să mănânce au tot ce le trebuie".Copii sunt non stop in grija mea deși el are timp liber nu "are chef"de țipete și de urletele lor.Contributia lui fiind strict financiar.

gi-jane2 a scris:

Ce inseamna ca unul e " decat" pe numele dvs ?
Nu l-a recunoscut ? daca nu ii e tata, dvs veti ramane cu acest copil si nici pensie pt el nu veti primi.
Dati ceva mai multe detalii.
Nu numai de situatia materiala depinde decizia instantei de a va acorda " custodia " minorilor.
Conteaza si situatia tatalui, ca va ocupati fiecare de copii, de cine sunt mai atasati, varsta copiilor etc, etc.

Discuție Divorț
Daca ar fi sa divorțez de soțul meu fiind doi copii la mijloc,unul trecut decât pe numele meu și celălalt pe numele ambilor,ce șanse da câștig a custodiei am,neavând o situație materială?
Nu am cum sa îl însoțesc pentru că pleacă și vine cu mașina scolii de cele mai multe ori,și aici sa întâmplat să fie bătut sau batjocorit și nu are cine răspunde


Liliana Gradinaru a scris:

Doamna, copiii de primara trebuie insotiti de un adult pana lapoarta scolii.

Nu este prima oara.Am fost și am discutat personal cu domnul Director dar din păcate el a zis că nu este disponibil de fiecare data mai ales că al meu nu este singurul din școală.Se merge cu mașina 1 km dus 1 km întors iar uneori pe jos programul copiilor nu este mereu același că m-aș duce eu sa îl iau pentru că a fost bătut și pe drum și tăvălit prin noroi și nu are cine răspunde.M_ar interesa din punct de vedere legal ce as mai putea face.
Băiatul meu a venit bătut 2 zile de la școală de către un coleg și verișoara acestuia dintr-o altă clasă.Am sunat doamna învățătoare și dansa a ținut să precizeze că ea nu are nici o răspundere sau obligație față de ceea ce se întâmplă in și afara școlii.as vrea să știu dacă se poate face ceva sa fie cineva tras la răspundere având în vedere că în trecut a mai fost bătut, mi-a venit cu ochelarii rupți și nimeni nu a luat nici o măsură? Doamna învățătoare și domnul Director spun că ei nu răspunzi de lucrurile copiilor și dacă se întâmplă că vreun copil sa fie bătut în stare mai gravă părintele răspunde.as vrea să mă lămuriți și pe mine va rog.Multumesc anticipat