avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate MFilip

Activitate MFilip

Răspuns la discuția Pot asculta muzica tare?
Din cate am citit se poate considera deranjarea linistii publice orice depaseste 40decibeli.Respiratia se aude cam cu 10 decibeli..Mi se pare ciudat dar asta este legea si ma conformez.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

gi-jane2 a scris:

Nu exista in lege prevzut un nr maxim de decibeli, aveti dreptul sa ascultati atat de tare cat sa nu il deranjati pe celalalt. Daca ar fi fost prevazut, ar fi trebuit ca la reclamatie sa vina si cu sonometru, ceea ce nu se intampla.
legea 61/91
25. tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
Ascultati muzica tare.. la casti.



Buna ziua,

As vrea sa aflu care imi sunt drepturile de a asculta muzica/face zgomot intre orele legal prevazute,respectiv daca exista o limita de decibeli la care trebuie sa ma incadrez pentru a respecta termenii legali ce incadreaza aceast spectru.

Mentionez ca locuiesc la casa dar am perete comun cu vecinul(duplex).
Multumesc!