avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate siaia

Activitate siaia

Multumesc mult pentru raspuns. Pensia med. a fost constanta. Eu spun ca Dosarul nu a fost preluat ca TRANSFER intre sectoare ci ca PENSIONARE INITIALA ,deci am fost pensionata de 2 ori INITIAL pe doua legi diferite cu ani distanta intre ele....au recunoscut si ei eroarea numai ca nu au indreptat-o decat in pix pe prima Decizie din 2012 dar au uitat sa opereze in sistemul informatic si eroarea a curs. Ma lupt cu ei din 2012,am primit inca doua Decizii si ele gresite. Astept acum solutionarea unei Contestatii depusa la CNPP - Casa Națională de Pensii Publice in iunie 2017.
Sarbatori frumoase sa aveti.
Va multumesc mult pentru raspuns. Eu am fost pensionata in 2005 pe Legea Nr.19 / 2000 iar transferul s-a facut pe Legea Nr.263/ 2010,cu toate neajunsurile ei,cu acei indici de corectie pentru cei pensionati dupa 2011 cu toate ca eu eram pensionata din 2005 mi sau aplicat si mie acei indici. E CORECT SA SCHIMBI LEGEA SI SA MA MAI PENSIONEZI INCA O DATA PE O LEGE APARUTA DUPA ANI DE LA DATA PENSIONARII? Ma lupt cu ei din 2012 sa indrepte gresala,am primit pana acum 3 Decizii in ani diferiti si toate gresite. Sau facut multe abuzuri,mi-au oprit bani din pix fara nici o dovada,chitanta,etc. Mi-au anulat tot din pix un an de grupa II a ca pensia la limita de varsta sa fie in 2013 si nu in 2012 asa cum este corect. Astept raspunsul la o contestatie la CNPP Casa Națională de Pensii Publice depusa in iunie 2017.Am toate actele doveditoare a ce spun. Va multumesc inca odata si tare mult as vrea sa stiu daca este corect sa pensionezi un om de 2 ori pe 2 legi diferite si la ani distanta una de alta.
Sarbatori frumoase sa aveti.
Am fost pensionata medical in 2005 pe Legea Nr.19 / 2000 /sect 3 Bucuresti..... in anul 2012 se TRANSFERA Dosarul la sect.1 Bucuresti(in urma schimbarii domiciliului) ...aici nu se preia ca TRANSFER ci ca pensionare INITIALA pe Legea Nr.263/ 2010/sect 1...anulandu-mi toate drepturile obtinute in urma indexarilor din fiecare an,micsorandu-mi pensia. E CORECT ASA? Cum se TRANSFERA un Dosar intre sectoare?