avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate Ovidiu Ardeleanu

Activitate Ovidiu Ardeleanu

Răspuns la discuția Reparatie acoperis
Mai exista solutii, indrumari, sau raspunsuri la acesta problema?


Va multumesc oricum pentru atentia acordata.
Răspuns la discuția Reparatie acoperis
4-Da ,autorizatia de constructie se elibeereaza pentru intreaga terasa necirculabila
nu se elibereaza autorizatii de constructii pentruu interventii partaile la terasa imobil de locuit in comun"

Cand spuneti interventi partiale va referiti la mine ca proprietar de la etajul 4, sau la toti cei 4 vecini de la etajul 4?
Bunul comul se refera la proprietari de pe o scara de bloc sau se refera la toti locatarii blocului

1.Daca nu putem primi autorizatie de constructie pe ce este construit deja... v-a trebui sa construim un acoperis pe toata suprafata blocului?
2. V-a trebuie demolat acoperisul ?
3. Daca legat nu se poate face reparatie datorita faptului ca legea nu permita sa autorizeze suprafete partiale... ce rost mai au demersurile cu asociatia de proprietari?
Răspuns la discuția Reparatie acoperis
1.Pentru obtinerea acordului adunarii generale de ce acte as avea nevoie sau exista anumite formulare sau cereri tipizate?
2. Obtinerea acordului este pentru reparatie sau pentru obtinerea formalitatilor legale?
3. Formalitatile legale =proiect tehnic,autorizatie constructie certificat de urbanism... pe cheltuiala cui se vor face ? o sa fim implicati doar cei de la etajul 4, toti vecinii sau asociatia de proprietari?
4. In discutia cu asociatia de proprietar m-i s-a spus ca nu o sa pot obtine autorizatie de constructie datorita faptului ca exista o lege care implica constructia acoperisului pe tot blocul ci nu doar pe o scara de bloc.
5 Daca nu o sa pot obtine formalitati legale, exista o posibilitate in repararea acoperisului ? Eventual depunerea unei cereri la primarie in vederea repararii acoperisului chiar daca nu exista nici un act legal ?
Răspuns la discuția Reparatie acoperis
Imi puteti spune mai multe detalii in ceea ce priveste solicitarea, un format anume. Si cum sa actionam... Sa facem reparatia si apoi solicitarea sau sa asteptam un raspuns de la asociatia de proprietari? In ce sens spuneti ca este un acoperis legal tinand cont de faptul ca nu detinm nici un act asupra lui?
Buna seara....as dori sa ma sfatuiti sau sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarea problema.
Sunt un locatar al unui bloc cu 4 etaje... Locuind la etajul 4, parintii mei datorita vremurilor de odata au reusit sa ridice un acoperis in in doua ape impreuna cu ceilalti vecini tot de la etajul 4 pe bani lor. Acoperisul are undeva in jur de 25 de ani, structura este destul de buna insa este acoperit cu placi din azbociment care au inceput sa se degradeze datorita intemperiilor si vechimii acestuia. Ce doresc eu este doar o reparatie si anume sa inlocuim placile cele vechi cu tabla ondulata. Precizez ca am luat legatura si cu asociatia de proprietari insa nu am primit nici un sprijin, nici moral si cu atat mai putin financiar ... Ba chiar m.au atentionat mai in gluma, mai in ras ca este posibil sa fiu si reclamat de un vecin si sa primesc si amenda...
Intradevar in acele timpuri nu se cereau autorizatii de constructii sau proiecte si nu este nici singurul acoperis din oras facut dupa buzunarul fiecaruia... Va rog mult sa ma indrumati cum sa procedez, tinand cont ca eu impreuna cu cei 3 vecini de la etajul 4 vrem sa reparam acoperisul pe bani nostri ne avand autorizatie la actualul acoperis si nici suport din partea asociatiei sau a vecinilor... Chiar daca suportam cheltuielile de reparatie macar sa nu mai fim si trasi la raspundere de autoritati sau amendati..
Va multumesc frumos!