avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Activitate A33flor

Activitate A33flor

Răspuns la discuția succesiune - drept la mostenire
Va multumesc pentru raspunsuri. Sunt de acord cu faptul ca aceasta chitanta de mana este valabila, bineinteles ca este necesar sa fie si legalizata de catre un notar, insa noi pentru casa in care locuim avem doar o chitanta de mana semnata acum patruzeci si ceva de ani intre parintii nostrii si fostul proprietar, iar aceasta chitanta este valabila si este recunoscuta de toti, (la tribunal cand s-a pronuntat divortul intre parinti si casa i-a fost incredintata mamei spre folosire, a fost valabila) stiindu-se ca pe vremurile acelea asa se proceda.
asi mai avea nevoie de niste informatii.
Ce trebuie sa fac? Sa merg in instanta cu aceasta chitanta sa o autentific? Unde trebuie sa merg si daca mai am nevoie de altceva inafara de chitanta respectiva.
Va multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția succesiune - drept la mostenire
Va multumesc pentru raspuns. Nu doreste sa renunte la partea tatalui, cu toate ca stie ca i-am dat bani acestuia. Vrea neaparat sa aiba cota parte din casa, cu toate ca nu a facut nimic pentru intretinerea acesteia si nici grija de mama nu are. In cazul in care voi incheia cu mama o sulta, ea va ramane cu jumatate din partea tatalui?
Răspuns la discuția succesiune - drept la mostenire
Multumesc. nu este de acord sa renunte.
Răspuns la discuția succesiune - drept la mostenire
Multumesc ptr raspuns. Chiar daca mama imi doneaza partea ei?
Cum este mai sigur? Sa-mi doneze partea ei? Sau sa facem act de vanzare cumparare?
Parintii mei au divortat acum multi ani, iar casa a ramas mamei pentru folosire deoarece nu era partajabila si eu si sora mea i-am fost incredintate ei pentru crestere fiind minore. Acum vreo 28 de ani eu i-am dat tatalui meu o suma de bani pentru jumatate din casa, partea lui ( nu a fost facut partajul intre mama si tata deoarece casa nu era partajabila), insa nu am facut decat o chitanta de mana semnata de doi martori. Eu locuiesc cu mama, iar sora mea nu a mai venit la ea in vizita de mai bine de 5 ani. Nu o ajuta cu nimic, doar ii mai da cate un telefon foarte rar. Dupa moartea tatalui sora mea a vrut sa facem succesiunea, insa eu nu am fost de acord, considerand ca daca eu i-am dat bani pe partea lui, nu am ce succesiune sa fac. Acum mama vrea sa-mi doneze partea ei, pentru ca eu am grija de ea, adica jumatate din casa. Sora mea ar mai avea vreun drept la o parte din casa in conditiile acestea? Am inteles ca ar fii o lege care sa dea dreptul copilului care are grija de parinte sa mosteneasca casa, daca celalalt copil nu s-a preocupat deloc de parinte?