avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Activitate Adelinamana

Activitate Adelinamana

Discuție Ce pot face?
Buna ziua! Va rog ajutor, un sfat si care sint prevederile legale în conformitate cu situația dată! În anul 2011 lună mai asociația de locatari prin președinte și un reprezentant al locatarilor semnează un act de reapartamentare si contract de vinzare cumpărare a terasei blocului cu suprafața de...cu cota parte parti comune indivize si terenul aferent. Locatarii au semnat pe un tabel. Nu am văzut tabelul.Nu am văzut nici contractul de vinzare cumpărare. Eu personal nu am semnat tabelul si nici procura notariala nu am făcut ca să împuternicesc pe cineva să semneze în locul meu pentru vinzare sau cedare terasa. Am întrebat la începerea lucrărilor președintele si administratorul, nu am primit nici un raspuns. Acum ei nu mai sint in viața iar eu acum am aflat de existenta acestui contract de vinzare cumparare, la insistente am primit o copie iar cînd am cerut un extras de cf văd că sa modificat adică a scazut si procentul de părți comune indivize. Alte acte privind construcția mansardei la
actualul presedinte si administrator nu mai exiista sint pierdute. Bănuiesc ca la primărie și alte instituții care au eliberat avize există acte!Lucrarea de mansardate să facut, si
s-a finalizat în 2012 iar ap. au fost vindute ulterior. Firma care a construit si cu care să încheiat contract vinzare cumpărare nu mai există iar președintele de bloc si administratorul care să implicat nu mai sint printre vii. O singura persoana care să declarat reprezentat al locatarilor si a semnat contractul este în viata. Recent acoperisul mansardei a fost distrus aproape în totalitate. Au fost afectate si apartamentele noastre. Proprietarii apartamentelor de la mansarda susțin că noi toți locatarii trebuie să refacem acoperișul. Suma este foarte mare în jur de 9000-10000 de apartament. În situația mea, nu am semnat nimic niciodată legat de acord de a se construi sau a se vinde, fără acordul meu să vindut cota parte pc indivize din proprietatea mea,(terasa blocului), mi s-a diminuat cu un procent cota parte din proprietate, iar pe extrasul de Cf actual nu scrie la alte parti comune acoperiș mansarda! t Trebuie eu să plătesc această suma? In urma evenimentului am daune si in propriul apartament. Una din proprietarele de la mansarda mă amenință că asociația mă va da în judecată ca daca jumătate plus unu sint de acord să plătească trebuie să plătesc si eu! Cum apară legea dreptul la proprietate? Sa ma mulțumesc ca nu mi-au vindut si apartamentul ? Stiu situații similare in aceiași perioada 2011 -2012 la alte as de locatari tabelul cu semnaturi nu a fost acceptat de autorități si proprietarii au semnat individual la notar acordul de mansardare si au făcut împuternicire notariala ca președintele de bloc să semneze în numele lor acte legate de mansardare. Va rog o părere, un sfat si care ar fi prevederile legale în situația dată? Este corect să platesc această sumă? Da, stai la bloc, ai parti comune dar fără voia ta, fără acordul tau sa se vinda din proprietate si apoi sa te trezești si ca trebuie sa plătești pentru ceva ce tu nu ai facut nimic, cum poți vinde din proprietatea cuiva fără voia lui, cum poți împroprietăriri pe cineva cu ceva fara voia lui? Legea apară dreptul la proprietate. Stiu ca a existat o lege legată de parti comune care ulterior a devenit neconstituțională! În 2011 si 2012 care erau prevederile legale legate de problema mea? Trebuie eu să plătesc pentru reparație? Pot da in judecata pe cineva? Timp si bani irosiți! E foarte complicata situația dar cred că soluții exista! Scuzati postarea lungă,Mulțumesc pentru răbdare și anticipat pentru răspuns! O zi buna!
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!