avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate 1denis

Activitate 1denis

Răspuns la discuția Cum scap de un impozit auto?
Multumesc pt.raspunsuri,ce pot sa spun este ca nici una dintre variantele oferite nu-mi sunt de ajutor.Noul propritar a distrus autoturismul(nu mai exista fizic)si la vandut la fier vechi,nu detine un act care sa demonstreze ca a fost predat la un centru specializat.Talonul si numerele masinii au fost ridicate de politie si predate la serviciul abilitat din cadrul politiei rutiere inainte de distrugerea fizica a autoturismului.Radierea autoturismului nu o poate face decat noul proprietar chiar daca in talon se afla numele meu,mentionez ca talonul a fost ridicat ca urmare a neperfectarii actelor la schimbarea de proprietar(tolonul are aplicata o anexa care justica motivul ridicarii de catre politie,acesta fiind depus la serviciul spr.din cadrul pol.rutiere,iar functionarul respectiv mi-a spus ca cel care poate ridica talonul este noul proprietar). Singura varianta este sa angajez un avocat,de aceea astept informatii de contat ai unor avocati interesati de acest caz.
Răspuns la discuția Cum scap de un impozit auto?
Problema este ca la contractul de vanzare-cumparare nu este atasat talonul de radiere,acesta urmand a se completa concomintent cu inscrierea in circulatie pe numele noului proprietar.De la politie am primit recomandarea sa il dau in judecata pe noul proprietar.Cred ca aceasta este situatia cea mai buna in cazul meu.
Doresc sa scap de un impozit auto pe care trebuie sa-l platesc chiar daca autoturismul nu se mai afla la mine,acesta fiind vandut in vara anului 2006.Exista un act de vanzare-cumparare intre mine si noul proprietar,acesta nu s-a prezentat pentru a face actele necesare de inscriere pe numele sau.Am facut o plangere la Politie si am primit un raspuns scris prin care se adevereste ca a fost oprit in trafic noul proprietar si i s-au ridicat talonul si placutele de inmatriculare.Care este procedura legala ca eu sa pot scapa de obligatiile financiare ale acestui autoturism?Un avocat poate rezolva situatia mea?