avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate vasile u.

Activitate vasile u.

Răspuns la discuția numele copilului
asa si fac! doar ca la preschimbat pasaportul englezesc a trebuit sa trimit si pasaportul romanesc! asa cere formularul asa trebuie facut! pt ca semnez de corectitudinea completarii si ai rubrica unde trebuie sa pui seria la alte pasapoarte detinute!

Justitiarul711 a scris:

Mergeti la aut.britanice cu certificatul britanic. In Romania se foloseste obligatoriu cratima.

buna ziua. la eliberarea certificatului de nastere romanesc al unui copil nascut in Anglia, pe certificatul ro la nume s-a folosit cratima. ioan-vasile. pe certificatul englezesc nu este! la preschimbarea pasaportului englezesc, trebuind sa il trimit si cel ro (unde numele e cu cratima) mi sa returnat pasaportul ro cu precizarea ca numele este diferit, si ca nu mi se elibereaza cel britanic pana la schimbarea cirecta a numelui, fara cratima. autoritatile din ro (primarie) au spus ca nu se poate schimba ca asa e legea in ro! ce e de facut? imi pun problema ca la transcriere nu trebuia respectat exact numele din certificatul englezesc? fara cratima? ce baza legala ar fi pt a disparea cratima din moment ce pe englezesc nu este. multumesc!