avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandru90Florea

Activitate Alexandru90Florea

Răspuns la discuția Vecini galagiosi, rau-platnici
Multumesc pentru raspuns ! Imi puteti recomanda o casa de avocatura din Bucuresti specializata pe asa ceva? Asociatii de proprietari, evacuari etc?
Buna ziua !
Va rog sa imi spuneti care sunt caile legale pe care le pot accesa impotriva unor vecini galagiosi cu care nimeni din bloc nu poate ajunge la un consens. Dintre toti vecinii eu sunt cel mai afectat, deoarece locuiesc la apartamentul situat sub ei.
Familia care locuieste acolo a facut parte dintr-un grup infractional organizat (trafic de persoane), momentan apartamentul fiind pus sub sechestrul DIICOT ptr. recuperarea prejudiciului (informatii pe care le-am obtinut de la administratorul blocului - Nu stiu cat de sigura este informatia).
Una dintre persoanele care locuieste in apartamentul respectiv se afla in stare de arest la domiciliu (info. obtinuta tot de la administratorul blocului - Nici de aceasta informatie nu sunt sigur pe deplin).
Pe tabelul de intretinere figureaza doar doua persoane, insa in apartament sunt in permanenta minimum 8 persoane. Acestea nu isi platesc intretinerea, datoria in momentul de fata fiind de peste 50.000 RON. Pe langa acest lucru, fac o galagie infernala, urla prin casa, alearga, se bat, circul incepand de regula de la orele 22.00 si tinand pana la orele 04.00-05.00.
Din cate am inteles locuinta ar fi fost obtinuta prin intermediul primariei de sector, fiind un "caz social".

Sunt interesat sa iau legatura cu o casa de avocatura si sa ii actionez in instanta. Am vorbit deja cu administratorul si sper sa convocam o sedinta de bloc deoarece dorim sa procedam la evacuarea acestora, pentru ca in curand s-ar putea sa ramanem fara apa din cauza datoriilor acumulate si nu pot fi civilizati sub nicio forma.

Luni o sa merg si la politia de proximitate ptr. a vedea ce se poate rezolva acolo, dar nu cred ca o sa aiba un efect prea mare.

Va multumesc anticipat !