avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate alina1981

Activitate alina1981

Si atunci ce ar trebui sa fac, sa ma duc la banca sa incerc sa lamuresc situatia sa-mi deblocheze contul? sau sa astept pana luni sa fac contestatie la executare
Buna ziua,
va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.
Am vorbit despre un credit de nevoi personale neachitat si in post-ul anterior.
Ieri am primit o hartie de executare silita, prin care trebuia sa platesc toata valoarea restanta + alte chelt intr-o singura zi.
Mi-a mentionat cineva de pe forum ca nu-mi pot bloca banii din cont pe care ii primesc pentru indemnizatia de crestere copil.
Astazi am constat ca asta s-a intamplat , contul este blocat pentru debit restant sau ceva de genu.
Ce pot face pentru a mi se debloca contul, din moment ce asta este singura mea sursa de venit.
Astept un raspuns, va multumesc.

noi dorim sa achitam acest credit, insa nu am cum sa platesc peste noapte aprox 80.000 lei si in jur de 8000 lei cheltuieli de executare
asa cum peste toata lumea a dat criza asta deja destul de prelungitaX-(, nici pe noi nu ne-a ocolit, punandu-ne ca pe multi altii in imposibilitati de plata#-o......sa speram la mai bine:D

va multumesc pentru lamuriri
Buna ziua,
in 2009 am luat un credit de nevoi personale, am platit ratele 6 luni, dupa care nu le-am mai putut plati.
La acel moment, sotul a fost trecut ca girant fidesujor ( daca am scris bine).
Astazi am primit o notificare de executare silita, cum ca am la dispozitie 1 zi de la primire sa achit datoria catre banca+cheltuieli de executare sau ceva de genu'.
In momentul de fata am cm suspendat pentru ca sunt in concediu de crestere copil pana in dec 2012.
1 ) Se poate sa-mi execute indemnizatia de crestere copil? Nu am alt venit inafara de acea indemnizartie. Cand am depus dosarul pentru indemnizatie am specificat pe cerere sa mi se vireze intr-un cont bancar pe care l-am deschis special pentru indemnizatie si alocatii.
2 ) In 2010 sotul impreuna cu alti 2 prieteni au deschis o societate comerciala;
pentru ca este girant se poate sa-i execute actiunile la firma respectiva sau sa sa pune sechestru pe contul bancar al firmei?Mentionez ca pe anul 2010 firma nu a avut profit , iar pe 2011 doar vreo 500 lei, drept pentru care nu s-au repartizat dividende. Societatea are insa incasari si plati prin intermediul conturilor bancare.
Este posibil sa aiba probleme din cauza mea?
Astept raspunsul dv.
Multumesc
Buna seara,
avem urmatoarea situatie: la 01.03.2012 dorim sa inregistram societatea in scopuri de TVA ( este infiintata in 2010 ,este neplatitoare de TVA si nu a depasit plafonul pe 2011), iar printre documentele pe care trebuie sa le depunem odata cu declaratia de mentiuni se afla si cazierele fiscale ale asociatilor.Unul dintre asociati are alte 2 societati care in prezent se afla in inactivitate fiscala.
Din cazierul fiscal reiese ca s-a incalcat OG75/2001 art.2 alin 3 - din care reiese ca inactivitatea societatii se trece si in cazierul fiscal al soc si in cazierul asociatului.
Intrebarea este daca mai putem depune declaratia pentru a deveni platitor de TVA daca unul dintre asociati are cazier fiscal ( am citit undeva pe net ca daca unul dintre asociati are cazier fiscal se respinge cererea de catre cei de la Adm finan ).
Multumesc !
Buna ziua,
in octombrie 2010 am inchiriat pe firma un spatiu pentru birouri, contractul este pe un an de zile. Chiria lunara este 5000 lei si am constituit o garantie pe care am repartizat-o pe 3 luni adica 5000 lei + 1666 lei cota repartizata din garantie. Am inchiriat acest spatiu incepand o afacere noua si sperand ca imi va merge bine incat nu voi fi nevoita sa renunt prea curand la spatiul respectiv. In luna octombrie si noiembrie 2010 am achitat exact ce era trecut pe contract cate 5000 lei / luna + cota din garantie.
Nu s-a intamplat cum am sperat eu, si in decembrie 2010 m-am vazut nevoita sa renunt la spatiu, am vb cu proprietarul si am convenit verbal ca pana in aprilie 2011 inclusiv ,sa-i achit cate 3000 lei / luna pana incepe afacerea sa dea roade si dupa aia ne descurcam cu cei 2000 lei care au ramas de dat pe fiecare dintre cele 5 luni . Zis si facut, in mai 2011 lucrurile au inceput sa mearga mai bine si i-am achitat proprietarului 5000 lei / luna.
Din pacate in luna iunie lucrurile au inceput sa ia o intorsatura neplacuta, mi s-au anulat cateva contracte si m-am aflat din nou in imposibilitate de plata.
Am inceput frumusel sa-mi strang lucrurile fara ca inainte sa-i spun proprietarul ca vreau sa plec pentru ca nu-i mai pot plati. Acest lucru s-a intamplat din cauza ca in octombrie 2010 , cand am semnat contractul proprietarul mi-a spus ca daca se va ivi vreo data cand nu-i voi plati chiria, va schimba yala la intrare si-mi va sechestra tot ce este inauntru pana cand ii voi plati, desi acest lucru nu este specificat in contract, dar l-a mai facut si chiriasilor pe care ii are in spatiul de langa noi.
Nu doream si nici nu doresc sa plec furisandu-ma , nu mi se pare normal , mai ales ca de-a lungul celor 5 luni am gasit intelegere. Insa in momentul in care imi strangeam lucrurile( dupa ce acestea erau stranse, aveam de gand sa vb cu el ) , proprietarul a venit , a schimbat yala la usa de la intrare si mi-a sechestrat acolo cateva calculatoare, contractele pe care le am in derulare si al caror continut este confidential, documente, coduri de client si date personale ale clientilor care deasemenea sunt confidentiale, inclusiv stampilele firmei, pe care nu mi se pare normal sa le aiba in posesie, mai ales ca nu detine nici o functie in aceasta firma.
Mi-a mentionat ca pana nu vede banii in cont nu-mi va da bunurile care au ramas in acel spatiu. Ideea este ca in momentul de fata nu-mi permit sa- i dau toti banii si sa terminam acest balci. Insa fara contracte, macar un calculator si fara stampilele firmei nu mai pot lucra deloc, fapt pentru care nu voi putea sa-i dau banii.
Va rog sa ma sfatuiti ce masura pot lua pentru a-mi recupera macar o parte din lucrurile cu care sa-mi pot continua activitatea.O cunostina mi-a sugerat sa fac o plangere penala la politie pentru sechestare de bunuri. Sunt disperata , pur si simplu nu stiu ce sa fac.
Va multumesc si imi cer scuze ca am scris atat de mult , dar am vrut sa intelegeti cum au stat lucurile.