avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1250 soluții astăzi
Forum Activitate petre52

Activitate petre52

Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
Nu inteleg despre ce avocat vorbiti pentru ca nu a fost niciun proces,invinuitul nu a fost chemat niciodata la tribunal.
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
"Examinand materialul de urmarire penala privind pe invinuitul....,cercetat pentru savarsirea infractiunii prev.si ped. de art.208-209 C.p. cu aplic. art.99 si urm.C.p.,constat:La data de ...a fost inceputa urmarirea penala fata de susnumitul pentru infractiunea mai sus aratata.Din actele si verificarile efectuate de organele de politie s-a stabilit ca invinuitul la data de... a sustras de la supermarketul...un...in valoare de 109,90 lei.Audiat fiind ,invinuitul a recunoscut fapta colaborand cu organele de politie in vederea stabilirii adevarului.Prejudiciul a fost in totalitate recuperat,motiv pentru care partea vatamata a aratat ca nu se constituie parte civila(f.8)Potrivit disp.art.18 alin. 2 C.p.la stabilirea in concret a gradului de pericol social....Analizand ....se poate constata ca sunt aplicabile prev.art.18 alin 1 C.p.....nu are antecedente....apreciez aplicarea unei sanctiuni cu carecter administrativ.Vazand si prevederile art.249 din C.p.p. in baza art.11 pct.1 lit b din C.p.p. si art.10 lit.b C.p.p. si a art.18 C.p.si art.91 C.p.art.192 C.p.p. dispun:Scoaterea de sub urmarire penala a invinuitului.Aplicarea urmatoarei sanctiuni cu caracter administrativ:amenda administrativa in cuantum de 200 lei pentru invinuit;se stabilesc cheltuieli judiciare in suma de 450 lei care urmeaza a fi suportate de invinuit."
Buna seara

nepotul meu (minor,16 ani) a furat dintr-un market.Obiectul a fost recuperat nu s-a depus plangere,dar a primit amenda de 200 lei si este obligat sa plateasca si cheltuieli de judecata de 450 de lei.As vrea sa stiu pentru ce trebuie sa plateasca cheltuieli de judecata (nu a fost proces,el nu a fost chemat la tribunal) si ce se intampla daca nu plateste amenda.Va multumesc!
Răspuns la discuția ajutor social
Va multumesc pentru raspuns. De la primarie mi s-a spus ca nu conteaza daca obtii venituri din inchirieri,conteaza ca poti obtine venituri,deci nu ma incadrez. As vrea sa stiu daca asa este legea. Va multumesc!
Discuție ajutor social
Buna seara,

o persoana cu doi copii minori in intretinere,fara niciun venit poate obtine ajutor social daca are o garsoniera in proprietate si mai este copropietar (un sfert dintr-un apartament cu 3 camere) ?