avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2185 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian_Dorna

Activitate Lucian_Dorna

Am contractul de munca cu filiala romaneasca unde nu scrie nicaieri ca locul muncii este in strainatate, am biletele de avion cumparate de mine, doar dus la inceperea contractului si doar intors la terminarea acestuia, dar firma a avut grija sa se acopere cat mai mult, eu fiind singurul angajat pe filiala din Romania dar care lucra de la sediul din Spania. (nu a cumparat niciodata bilete de avion pe numele firmei, nu am avut contract de inchiriere a camerei din apartamentul unde locuiam impreuna cu alti colegi)
Ar putea depune marturie sotia si eventual as putea cita ca martori cativa soferi romani, cu care am lucrat de la biroul din Spania, cu conditia ca acestia sa se prezinte la tribunal (nu stiu cum e cu aducerea martorilor din alta tara in caz ca refuza sa se prezinte la termene) si sa nu minta. Precizez ca firma santajeaza angajatii romani, dispeceri sau soferi, cu cazarea oferita intr-unul din apartamentele inchiriate de firma din Spania, toti angajatii stiind ca la momentul depunerii demisiei se pot trezi evacuati, iar neplata ultimului salariu este o practica obisnuita, din cate am mai vazut, deci eu vad ca foarte probabila o amenintare a martorilor cu evacuarea din apartament si neplata drepturilor salariale, in cazul prezentarii la proces ca martor si a relatarii adevarului.
Multumesc, dar stiam deja de aceste drepturi. Ce nu stiu este cum pot demonstra la tribunal ca firma refuza sa-mi emita ordinul de deplasare desi eu am lucrat efectiv in strainatate pentru o firma romaneasca ? Stiu ca diurna intra in categoria drepturilor angajatului la care acesta nu poate renunta, dar nu stiu cum pot argumenta lipsa foii de deplasare ?
Am lucrat in Spania 4 luni la sediul unei firme spaniole care are si filiala in Romania, cu contract de munca inregistrat pe acea firma romaneasca. Aceasta refuza
1. sa-mi comunice numarul de inregistrare a contractului in Revisal,
2. sa-mi comunice numarul de inregistrare al demisiei,
3. emiterea foii de deplasare, pentru a evita plata diurnei legale,
4. plata ultimului salariu, pana la data incetarii raporturilor de munca.
5. plata biletului de avion Romania-Spania la inceperea contractului
6. plata biletului de avion Spania-Romania la incetarea contractului
Ii pot da in judecata pentru toate acestea, dar mai ales pentru neplata diurnei, in conditiile in care nu mi s-a emis foaie de deplasare? Mentionez ca am parasit firma si din acea zi refuza sa-mi raspunda la email referitor la aceste aspecte. Am pastrat biletele de avion, am poze din orasul unde am lucrat, din apartamentul inchiriat de firma unde am fost cazat (a refuzat sa faca un contract de inchiriere), iar sotia poate depune marturie ca m-a vizitat la acel apartament si a cunoscut o parte din colegii de serviciu, dintre cei care locuiau in acelasi apartament.