avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate Sorin1122

Activitate Sorin1122

Răspuns la discuția Mai multe executări silite
Sunt curios daca se ia 1/2 din salariul net sau din tot ce vine de la angajator, pentru ca mai avem și al 13-lea salariu.

Sorin1122 a scris:

Hmm, nu știam ca se face proprie simultana și la angajator și la banca.
Îmi poți da un articol de lege unde pot vedea despre ce ai zis cu 100% din tot ce intra în în cont?
La banca se face doar pe contul de salariu sau pe conturile de la toate bancile la care am card? De unde știu ei la ce bănci am cont/card?

Dapix a scris:

Din contul bancar se reține tot în procent de 100% orice venit intră, făcând excepție doar veniturile care reprezintă salariu sau pensie care are limită de poprire la maxim 50%.

Dacă îți depune o cunoștință 200 de lei în contul bancar, în proporție de 100% merge la Executor.



Răspuns la discuția Mai multe executări silite
Hmm, nu știam ca se face proprie simultana și la angajator și la banca.
Îmi poți da un articol de lege unde pot vedea despre ce ai zis cu 100% din tot ce intra în în cont?
La banca se face doar pe contul de salariu sau pe conturile de la toate bancile la care am card? De unde știu ei la ce bănci am cont/card?

Dapix a scris:

Din contul bancar se reține tot în procent de 100% orice venit intră, făcând excepție doar veniturile care reprezintă salariu sau pensie care are limită de poprire la maxim 50%.

Dacă îți depune o cunoștință 200 de lei în contul bancar, în proporție de 100% merge la Executor.

Buna ziua,

Situatia sta în felul următor.
Totul a început acum 3 ani și ceva, la o jumatate de am după ce m-am angajat.
Intr-o luna am avut nevoie de bani așa ca am făcut marea prostie sa intru pe net și sa scriu "împrumut online". Așa am dat de vivacredit. Bucuros când am văzut ca primul credit este fără dobânda, am luat cred 300 LEI. Luna viitoare i-am dat înapoi, dar am făcut un nou împrumut, deoarece salariul nu îmi mai ajungea, eram pe minus cu 300 LEI. Luna viitoare nu am mai dat 300 LEI, am dat 400 LEI, pentru ca au început dobânzile. Si uite asa imprumutul pe care il faceam lunar, crestea, astfel crescand si dobanzile. Apoi am descoperit al doilea IFN, Zaplo. După 2 ani, am ajuns sa am lunar credite la aproximativ 10-12 IFN-uri, pierdeam lunar doar din dobânzi vreo 5000 LEI. Apoi am făcut un credit de refinantare la BRD (după ce alte 3 bănci mă refuzasera), prin care am plătit o parte din cele 10-12 IFN-uri. De ce doar o parte, pentru ca doar de alea știa banca, doar alea apăreau în biroul de credit. Cam 50% din IFN-uri nu făceau interogări și nici înscrieri în biroul de credit, cel puțin atunci. Poate ca am scăpat de câteva IFN-uri, dar nu am făcut decât sa amân inevitabilul, ținând cont de faptul ca mai apăruse o rata, cea de la BRD, de aproape 1500 LEI pe luna. Așa ca am început sa mai caut iar IFN-uri, ajungând la 15-20 de credite lunar. Majoritatea cu sume de 2000 LEI, unde trebuia sa dau înapoi 2800 sau chiar mai mult, după o luna, dar și IFN-uri cu sume mai mari, precum TBI Credit, Provident, Credius....
Țin sa menționez ca timp de 2 ani jumate nu am avut nicio depășire a perioadei de 30 de zile, deci nu apăream ca rău platnic în Biroul de Credite. Pana la un moment dat când am ajuns în imposibilitate de a le mai plăti pe toate. Așa ca am început sa am întârzieri mai mari de 30 de zile. Am ajuns în biroul de credit, acum îmi păsa doar sa nu ajung la 90 de zile, pentru a nu ajunge în executare. Lucru care s-a întâmplat în cele din urma, a venit prima executare. După ce am ajuns în biroul de credit, mi-am dat seama ca nu voi mai putea lua din noua bani de la IFN-uri după ce voi plăti, așa ca am început sa plătesc doar ceea ce credeam eu ca e mai "important", în special creditele mai mari in rate: BRD, TBI, Credius..
În momentul de fata am 2 executări la care am plătit la început la executor, deci nu s-a făcut încă proprire. A treia executare, mi-a venit acum 1 săptămâna, iar a 4-a a fost deja aprobata din ce am vazut pe portalul instanțelor de judecata și o sa ajungă în urmatoarele zile.
Așa ca am ajuns la concluzia ca cea mai buna decizie în momentul de fata ar fi sa nu mai plătesc deloc, nici la executor și nici la ce se afla în derulare și sa le las pe toate sa ajungă în executare, respectiv proprie. In felul acesta o sa mi se ia 1/2 salariu, tinand cont ca nu am nimic altceva pe numele meu. Pana acum peste 80% din salariu se ducea în plăti către credite, deci va fi o îmbunătățire dacă pot sa o numesc așa. Multe din IFN-uri sunt cesionate, unele mandatate, etc. În momentul de fata situatia arata asa:
- 17 IFN-uri: Telecredit, Extrasimplu, Vivacredit, Mindi, Smartica, Smilecredit, Credius, TBI Credit, iCredit, Provident, Zaplo, Ferratum, HoraCredit, Via Conto, Credit Prime, Best Credit, Ocean Credit: 4 în executare, încă unul care a înaintat cerere de executare, dar i-a fost respinsa, deci rămân 16 IFN-uri.
- Credit BRD
- Descoperit Cont Raiffeisen
- Card Cumpărături Raiffeisen
în total 19 creanțe. Le urez succes, sunt tare curios cum o sa împartă 1/2 din salariu.

Nu am menționat ce înseamnă în ziua de azi sa ai restante la 20 de credite lunar: minim 20 de apeluri pe zi, (la care am încetat sa mai răspund acum câteva luni), 5..10 scrisori cu somații pe săptămâna, acum s-au mai imputinat. (HoraCredit de exemplu trimitea câte 2 scrisori pe săptămână.)

Sfatul meu pentru cei care citesc acest post, nu faceti credite la IFN orice s-ar întâmpla, oricât de mult ați avea nevoie de bani.


Știu ca vina este a mea în proporție de 90%, dar au și IFN-urile o parte de vina, ca acorda credite fără sa tina cont de gradul de îndatorare al debitorului.

Întrebarile mele acum pentru cei care s-au confruntat cu mai multe propriri simultane.
Tinand cont ca începand cu luna viitoare ar trebui sa mă aștept la proprie. Cum se procedează:
1. O sa mi se facă proprie direct la angajator sau se blochează contul bancar?
2. Dacă se face la angajator, sa mă aștept la situații/greșeli in care o sa mi se ia mai mult de 1/2?
3. Dacă se blochează contul bancar, o sa se ia 1/2 din tot ce intra în el? Adică dacă îmi trimite un prieten 200 LEI, 100 LEI se duc spre executor?