avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate danapop1000

Activitate danapop1000

Sau incercati sa o inregistrati de fiecare data .Eventual s-o filmati fara sa stie.
Sau incercati sa o inregistrati de fiecare data .Eventual s-o filmati fara sa stie.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot actiona in instanta si sub ce forma urmatoarul caz.
In data de 16.03 am fost cu cei 2 copii minori in Parcul Circului. In timp ce se jucau pe un spatiu verde din fata Circului, 3 caini (vagabonzi dar care erau acolo cu un stapan) au venit alergand spre ei, muscandu-l de fund pe unul dintre copii. Stapanul nu a facut niciun gest de a isi chema cainii decat in momentul in care tatal copilului a inceput sa il loveasca pe cel care a muscat copilul. Le-a pus lesa si fugea spre iesirea din parc, insa oamenii din parc l-au oprit pana la venirea politiei si gardienilor.

Am sunat la 112, au venit foarte repede o ambulanta si politia Sectia 6. Eu am mers si am facut plangere la politie, tatal a mers cu ambulanta la Matei Bals unde i s-a administrat prima doza de vaccin antirabic copilului (din cele 5 doze necesare).

Intrebarea mea catre dvs. este daca eu pot, din punct de vedere legal, sa trag pe cineva la raspundere pentru cele intamplate.

Dupa muscatura aplicata copilului meu, in 20 de metri cainele respectiv a mai musca si o alta fetita, nu stiu daca parintii au facut plangere sau nu.

Din cate am inteles, politistii l-au dus la sectie pe stapanul cainilor, urmand sa il duca spre Spitalul Obrejia pentru evaluare psihiatrica.

Multumesc,

Daniela Pop