avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate RobertDo

Activitate RobertDo

Răspuns la discuția Recuperare
GabrielaA a scris:

Am raspunsuri, dar mai intai am vrut sa vad parerea dvs.

Daca cunostinta dvs. vrea, sa faca o plangere scrisa la politie. Dar ar fi ceva gen: "Hotul striga: Hotii!"
Nu, nu este normal ca niste vanzatoare sa perchezitioneze pe cineva.

RobertDo a scris:

Acesta nu este un raspuns; daca nu aveti raspunsuri, spuneti asa sau nu raspundeti nimic.
In calitate de moderator am crezut ca aveti si raspunsuri la obiect.
Cine cauta sfaturi pe acest site, nu cauta smalltalk.



Este exact ceva de genul "Hotul striga: Hotii!". Si chiar este vorba de alti hoti pt ca "magazinul" fura insusindu-si de 10 ori valoarea bunurilor furate. Nu au cum evidentia legal in contabilitate asa ceva, deci probabil anumiti angajati ai magazinului pleaca acasa cu banii astfel obtinuti. Nu stiu exact cum se numeste acest lucru, dar bani castigati cinstit, cu sigurantza nu.
Răspuns la discuția Recuperare
GabrielaA a scris:

Eeeee, cum sa n-aiba nici un drept arestatul?
Vine CEDO peste noi!


Tocmai aceasta problema am vrut sa fie pusa in discutie: cunostinta mea nu a scapat,va raspunde pentru ce a facut, fara nici o indoiala; dar fapta ei reprobabila a scos la iveala faptul ca de la descoperirea faptei incolo se comit abuzuri in ideea ca vinovatul nu va putea reclama nimic silit de situatia in care se afla.
Vanzatoarele perchezitioneaza in loc sa retina persoana, agentii de politie chemati (si care au spus sefei magazinului "ca nu procedeaza tocmai legal" solicitand de 10 ori valoarea marfii furate (in loc sa cheme politia)), se multumesc doar cu atat ... Intre altele politistii au recunoscut la sectie ca ei ar fi trebuit sa faca perchezitia.
Răspuns la discuția Recuperare
GabrielaA a scris:

Eu nu zic ca nu se fac "abuzuri" dar, in opinia dvs., este corect sa furi dintr-un magazin?


Acesta nu este un raspuns; daca nu aveti raspunsuri, spuneti asa sau nu raspundeti nimic.
In calitate de moderator am crezut ca aveti si raspunsuri la obiect.
Cine cauta sfaturi pe acest site, nu cauta smalltalk.
Răspuns la discuția Recuperare
avluci a scris:

1. Da
2 .Nu
3. Cei care au fost prinsi, dar nu au nici un interes, ei fiind direct interesati sa nu ajunga la politie.


1. Da puteau perchezitiona sau da trebuiau sa astepte venirea Politiei?
2. Analog, va rog frumos sa detaliati raspunsul.
Răspuns la discuția Recuperare
Nu am comentat gestul cunostintei; dar magazinul profita in aceasta situatie si nimeni nu pare sa poata face nimic.
Vi se pare corect ca mereu pestii cei mici sa raspunda, iar cei mari sa-si vada linistiti de treburi?
Sa raspunda amandoi.
Discuție Recuperare
Buna ziua. O cunostinta de-a mea a fost surprinsa furand marfuri din magazin. Marfuri in valoare de sub 30 RON. 2 angajate ale magazinului au fost implicate. Una dintre ele voia sa solicite venirea personalului de paza, cealalta a sunat la Politie, dupa ce in prealabil i-au perchezitionat geanta. Din discutiile cu cele 2 angajate, cunostinta mea a aflat care este procedura obisnuita de recuperare a prejudiciului: se cheama serviciul de paza si cel prins furand este pus sa plateasca de 10 ORI valoarea bunurilor furate. In cazul cunostintei mele nu au procedat la fel. Angajata care a sunat la Politie era vizibil deranjata de faptul ca in ultimele 2 zile mai prinsesera alte 2 persoane furand, persoane care nu au lasat-o sa sune la Politie. Au fost de acord in schimb sa plateasca de 10 ori valoarea bunurilor furate.
Dupa ce agentii de politie au venit, cunostinta mea a ridicat in atentia politistilor aceasta problema, a recuperarii inzecite a pagubei. Erau 3 politisti prezenti, au intrebat sefa de magazin cum se procedeaza, aceasta linistita a marturisit tot, dupa care politistii i-au spus ca nu este legal cum procedeaza si asta a fost tot.
Am cateva intrebari:
1. A fost legal din partea angajatelor sa perchezitioneze geanta cunostintei sau trebuiau sa astepte sosirea Politiei?
2. Este legal modul in care magazinul intelege sa recupere paguba? Daca este ilegal si au fost acolo 3 politisti care au luat act de aceasta situatie, nu ar trebui ei sa se sesizeze? Nu este vorba tot de un furt calificat, de data asta din partea magazinului?
3. Daca magazinul procedeaza ilegal si politistii tac, cine si cum ar putea face ceva pentru ca astfel de abuzuri (in opinia mea) sa inceteze?