avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate agonquiller

Activitate agonquiller

Buna ziua,
Sunt gestionar la o firma multinationala, doar ce am depus cererea de demisie. Cand am intrat pe aceasta functie se stia de minusurile si neconcordantele dintre stocul scriptic si fizic, drept care eu am semnat luarea in primire a telefoanelor (acestea reprezentand doar un nr foarte mic din miile de articole din aceasta magazie) dar m-am ocupat cu toate echipamentele si materialele. Trei ani mai tarziu dupa doua inventare care au iesit bine la telefoane (restul articolelor au variat in minusuri si plusuri deoarece toate inventarele au fost facute prost, pe o perioada de 3-5 saptamani timp in care se primea marfa si se dadea marfa) a fost constatat un minus de aproape 70 de telefoane, majoritatea fiind modele vechi scoase din uz, defecte, toate venite retur, niciunul nou.
De obicei la inventar se pun pe bon de consum articolele la care apar minusuri, mai putin la telefoane unde situatia este mai sensibila. Deoarece a mai fost un incident inainte de preluarea functiei, fostul gestionar a furat multe telefoane si acestea fiind returnate dar cu o valoare mai mare, actul a fost si filmat pe o perioada mai indelugata si a fost si recunoscut furtul de catre gestionar si complice (din cate stiu situatia nu a fost finalizata), deoarece a fost aceasta mica istorie in magazia de la Constanta, directorul local nu vrea sa escaleze lipsa telefoanelor si ne-a fost cerut sa platim prejudiciul, eu si ceilalti doi gestionari actuali. Pentru ca telefoanele erau intr-un spatiu oarecum securizat in care doar eu si ceilalti doi aveam acces (mai putin la inventar unde se circula ca pe autostrada) si niciuna din camere nu bate nici macar pana la usa camarutei (desi am cerut de un an si jumatate camera in interiorul ei), nu se poate identifica cel ce le-a luat dar suntem vizati toti trei.
Pentru ca eu sunt cel ce a semnat pentru ele, chiar daca grija lor este doar o mica parte din treaba mea zilnica, deoarece ceilalti nu au vrut sa isi asume nici o parte din prejudiciu, am anuntat ca o sa suport eu plata doar ca sa nu ajung sa fiu carat prin tribunale pentru o suma pe care o pot plati in mare parte din garantia acumulata.
Intrebarea mea este, este bine sa renunt la acesta suma? Merita sa fiu tras in instanta? In ce procentaj de castig de cauza ma aflu?