avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1684 soluții astăzi
Forum Activitate simona20g

Activitate simona20g

Răspuns la discuția Acord preluare retete culinare
Va multumesc frumos!

Silvia Zaharia a scris:

Este suficient să menționați doar sursa de unde ați preluat rețeta.

Dar, pentru a nu avea probleme, eu v-aș sfătui să cereți acordul și titularului site-ului, pentru a nu avea discuții ulterioare care v-ar putea deranja.

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog daca pentru preluarea unor retete culinare de pe un site e suficient sa mentionez sursa sau am nevoie de acordul celui care a publicat reteta pe site-ul sursa?
Va multumesc,
Simona
Răspuns la discuția Restituire tichete vacanta
Da, doar pentru 2018.

Cornel Vasile a scris:

Depinde ce inteleg prin sintagma "anul in curs", intrucat legislatia nu este clara in aceasta privinta ..

Tichetele de vacanta primite au fost numai pentru anul 2018 ?

Răspuns la discuția Restituire tichete vacanta
Buna ziua!
Stim articolul, insa din exprimare nu par a fi incluse si voucherele de anul anterior. Puteti confirma va rog?

Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Norme de aplicare a OUG 8/2009
art. 14^1
(1) La sfârșitul perioadei de valabilitate, la data stabilită de angajator sau la data încetării raporturilor de muncă, beneficiarul are obligația să restituie angajatorului voucherele de vacanță pe suport hârtie acordate pentru anul în curs și neutilizate ori necuvenite, potrivit prevederilor legale.

Mama mea a iesit la pensie pe 15 martie 2019 si angajatorul a refuzat sa ii elibereze fisa de lichidare daca nu returneaza tichetele de vacanta de pe anul anterior (2018).

Fiind vorba de o perioada lucrata ar trebui sa fie un drept de care sa beneficieze pana la finalizarea perioadei de valabilitate.

Ne-ati putea ajuta va rog cu un raspuns pentru aceasta problema?

Va multumesc anticipat!