avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate StelaH

Activitate StelaH

Buna ziua!
Locuiesc de 3 ani in Anglia iar anul trecut am nascut o fetita aici. Eu sunt cetatean roman iar partenerul meu ( nu suntem casatoriti) e cetatean pakistanez. Doresc sa calatoresc in Romania cu sau fara el insa intampin probleme in eliberarea unor documente. Pentru eliberarea unui pasaport pentru fiica mea trebuie mai intai de toate sa ii inscriu certificatul de nastere apostilat si tradus in limba romana in registrul de stare civila la ambasada Romaniei in Londra. Pentru inscrierea in registrul de stare civila din Romania printre actele cerute mi.au comunicat faptul ca e nevoie de certificatul supralegalizat al tatalui de nationalitate pakistaneza. Pakistan nefiind tara participanta la Conventia de la Haga, necesita supralegalizarea actelor atunci cand sunt folosite in tarile participante la conventie. Certificatul de nastere supralegalizat mi se cere doar pentru inscrierea in registrul de stare civila si nu la depunerea actelor pentru eliberarea pasaportului. Ma chinui efectiv de 9 luni de zile sa fac rost de acest document. Autoritatile din Pakistan sunt incompetente, ba nu gasesc in arhiva un document anume, ba au printat documentul pe foaie alba in loc de foaie galbena samd. Un cerc vicios.
Doresc sa stiu o varianta mai usoara prin care sa ii pot face pasaport fiicei mele fara sa am nevoie de certificatul supralegalizat al partenerului meu. Se poate asa ceva? Daca vin in Romania cu un titlu de calatorie si fac inscrierea in registrul de stare civila acolo si ulterior pasaportul pentru fiica mea, mai am nevoie de certificatul supralegalizat ? E nevoie de prezenta ambilor parinti in Romania? Nu exista o varianta in care partenerul meu semneaza o procura prin care eu sa pot semna acte in numele lui si care desigur, sa nu mi se ceara certificatul supralegalizat? Sau fie ca fac la ambasada Romaniei in Londra, fie ca fac in Romania, tot am nevoie de certificatul lui de nastere supralegalizat?