avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1837 soluții astăzi
Forum Activitate ciprian2321

Activitate ciprian2321

Discuție Firma IT
Firma IT

Salutare oameni dragi! In momentul de fata am 2 potentiali clienti disponibili pentru o colaborare, care detin firme in afara Romaniei (SUA, Italia). Au nevoie sa lucrez pe ceva proiecte de software development, un numar variabil de ore pe saptamana, si sa le facturez saptamanal (aceasta este discutabil, daca e o alta propunere mai benefica pentru mine legat de facturare, se poate rezolva). Am cateva intrebari legate despre aceasta, presupunand ca o sa imi deschid SRL pentru a putea colabora cu ei. Mentionez ca interesul meu ar fi sa platesc cat mai putin la stat, avand in vedere ca sunt la inceput, si nu o sa prea am din ce plati inca...

1. Trebuie sa ma angajez la mine la firma sau pot desfasura aceasta activitate mentionata ca si administrator?
2. Trebuie sa detin un punct de lucru de la care se desfasoara activitatea, sau e suficient un sediu social la care nu se desfasoara activitate?
3. Trebuie neaparat sa imi cumpar calculator si software cu licenta pe firma pentru a desfasura activitatea?
4. Care ar fi cea mai ok metoda de facturare in conditiile date, in asa fel incat sa ies cat mai ieftin cu cheltuielile? ( fara punct de lucru, angajati, sau calculator cumparat pe firma, etc. , se poate ? )
5. Un model de contract pentru aceasta colaborare mi-ar fi util, daca are cineva si e binevoitor :D

Va multumesc frumos!!