avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Activitate marian.mesca

Activitate marian.mesca

Răspuns la discuția Teapa masina
Va multumesc pentru raspuns. As dori sa stiu daca am vreo speranta sa-mi recuperez banii daca il actionez in instanta pe vanzator. Am incercat pe cale amiabila, i-am spus ca proprietarul care, din cate spune vanzatorul, ii este ruda, poate incasa amenzi de circulatie sau de vinieta dar n-am reusit sa-l conving. Ce ma sfatuiti?
Discuție Teapa masina
Sambata, 05.04.2019, dupa mai multe dialoguri telefonice, am mers in Sfantu Gheorghe sa cumpar o masina. Deoarece nu am gasit un birou de intocmit acte deschis, cel care a vandut masina a facut 2 hartii de mana in care stipula ca masina s-a vandut catre prietena mea, nume si CNP iar eu am semnat. Dupa ce am luat masina, la nici un km distanta, a inceput sa bage fum si miros de ulei ars in interior. L am chemat pe cel care a vandut masina, mentionez ca nu e proprietar, si i-am spus ca masina are probleme si nu corespunde descrierii facute. L-am rugat sa-mi dea banii inapoi dar a refuzat. Masina are foarte multe probleme care au fost ascunse de catre acesta si pe care le-am descoperit ulterior. L-am amenintat ca voi merge la politie sa fac plangere dar nici asta nu l-a convins sa-mi restituie banii. Intrebarea mea este... acea persoana, care sustine ca este ruda cu proprietarul, poate radia masina pe baza acelei hartii de mana care are o semnatura falsa? Repet, eu am semnat pentru prietena mea, avand C.I. ul si acordul acesteia. Pe baza acelei hartii, individul a spus ca va face el act de vanzare-cumparare. Acum, daca noi nu mai vrem masina si nu-i vom da semnatura pe act, s-ar presupune ca va da o semnatura falsa in numele cumparatorului. Am incercat sa ajung cu el la un numitor comun pe o cale amiabila insa fara sorti de izbanda. Ce ma sfatuiti? Mai ales ca acum ma ameninta ca nu-mi va mai da nici fiscalul. Multumesc!