avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate IonutT1

Activitate IonutT1

Răspuns la discuția Munca suplimentara nedeclarata
Mulțumesc mult pentru raspuns!

Cornel Vasile a scris:

1. Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.......

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

2. Legea 241/2005
art.9
(1) Constituie infracţiuni de evaziune fiscală şi se pedepsesc cu închisoare de la 2 ani la 8 ani şi interzicerea unor drepturi următoarele fapte săvârşite în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale:
a) ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile;

b) omisiunea, în tot sau în parte, a evidenţierii, în actele contabile ori în alte documente legale, a operaţiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate;
.....

In acest sens,puteti sesiza ANAF-ul si sau Politia - Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice

Buna ziua! Imi cer scuze daca nu am incadrat intrebarea in forumul corespunzator.
As vrea sa stiu ce risca o firma care conform CIM angajatii ar trebui sa lucreze cate 8 ore/zi, de luni pana vineri, dar acestia sunt obligati sa lucreze peste program si lucreaza si sambata?
Problema nu este ca se munceste suplimentar, ci ca se depaseste cu foarte mult limita de 48 de ore (incluzand orele suplimentare) conform Codului Muncii, iar activitatea desfasurata in acele multe ore suplimentare si cred ca si profiturile realizate de catre firma nu sunt declarate.
Va multumesc!
Edit: As dori si baza legala daca se poate.