avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate deutyoon

Activitate deutyoon

Buna ziua! Acum 3 saptamani au venit niste oameni de la primarie ca sa ma lege la canalizare. La limita dintre gardul meu si al vecinei dinspre strada se afla un stalp electric si au trebuit sa ocoleasca pe sub gardul vecinei pentru a ajunge la gura de canalizare.(intre mine si dna nu exista gard construit) Pana acolo au sapat cu excavatorul domeniul din fata portii dumneai care era pamant acoperit cu pietris,teava de canalizare fiind in subteran. In prezent este doar pamant, iar santul de sub acel pod de pamant( care leaga poarta de strada) este acoperit. Doamna a venit din strainatate dupa 1 sapt. si a inceput sa se certe cu mine si sa imi spuna ca "nu se mai poate asa,ca arata inestetic si e blocat santul si gardul a fost zgariat de excavator" . I-am spus ca o sa vorbesc la primarie si daca e voi incerca sa descopar santul. Am vorbit cu lucratorii si mi-au spus ca acea portiune de dupa gard este domeniu public si nu are ce sa faca. Insa, astazi, ea mi-a spus ca se va duce mai departe la primarie sa depuna plangere. Intrebarea mea este, ce obligatie am eu sa repar locul ala care apartine domeniului public, in conditiile in care nu eu am efectuat lucrarea, ci oamenii angajati de primarie?Nici macar nu am fost prezent la imobil in momentul acela. De mentionat ca nimeni nu locuieste in casa vecinei, ea fiind stabilita in strainatate si avand lotul spre vanzare. Fiind om cu bun simt, m-am gandit sa ii sap santul si poate sa ii aduc cateva roabe cu pietris in fata curtii, dar atitudinea ei m-a facut sa imi schimb parerea. Vecinii mi-au spus sa nu ma pun cu dna deoarece e certareata si periculoasa, insa ce vina as avea eu in situatia aceasta?